Zmiany w przepisach o pijanych kierowcach. Nietrzeźwym będzie trudniej uniknąć kary

Zmiany w przepisach o pijanych kierowcach zapowiedział resort sprawiedliwości. Ministerstwo chce, aby nietrzeźwe osoby na drodze nie miały możliwości uniknąć surowych kar.

Kary za kierowanie autem pod wpływem alkoholu są coraz bardziej surowe. Chociaż nie brakuje ostrzeżeń i kampanii społecznych, które przestrzegają przed siadaniem za kółkiem w stanie nietrzeźwym, to niestety i tak ciągle się to zdarza.

Gdy pijani kierowcy stają twarzą w twarz z funkcjonariuszami policji mają różne usprawiedliwienia swojego stanu. Ministerstwo sprawiedliwości chce dokonać takich zmian w przepisach, żeby ograniczyć im wymówki.

Zmiany w przepisach o pijanych kierowcach - co się zmieni?

Jeśli sprawca wypadku sięgnie po butelkę, zanim zostanie poddany badaniu alkomatem, będzie traktowany tak, jakby spowodował go w stanie nietrzeźwości lub zbiegł z miejsca zdarzenia - zapowiada wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Pijani kierowcy mają swoje sposoby - stąd zmiany w przepisach

Do tej pory wielu kierowców tłumaczyło, że napili się po wypadku, a przed zjawieniem policji i badaniem alkomatem. 

Co więcej często jest to prawda, a kierowcy, którzy mają coś na sumieniu sięgają po alkohol przy świadkach, żeby utrudnić policji dotarcie do prawdy. Ustalenie poziomu trzeźwości kierowcy w takich przypadkach zwykle jest prawie niemożliwe. Nowe przepisy mają temu zaradzić.

Drodzy Czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny - piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl

Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Miałeś wypadek samochodowy? Nie uciekaj z miejsca zdarzenia

Więcej o: