Na czym polega praca kierowcy TIR-a? Ten krótki film mówi więcej, niż 1000 słów

Większość ludzi nie ma świadomości, jak wygląda praca kierowcy największych samochodów transportowych. Kierowcy TIR-ów mają pracę ciężką i wymagającą. A ten krótki film pokazuje, co to tak naprawdę znaczy.

Nieprzespane noce, stres, czujność - choć my, zwykli i często tylko niedzielni kierowcy, tego nie widzimy, to tak właśnie wygląda praca kierowcy ciężarówki na trasach krajowych i międzynarodowych. Film, choć krótki, jest przejmująco prawdziwy. I można śmiało powiedzieć, że otwiera oczy nie tylko niedowiarkom, ale i wątpiącym w trud pracy za kółkiem.

Jak wygląda praca kierowcy TIRa?

W czasie jazdy są zdani wyłącznie na siebie. Są odpowiedzialni za samochód i za ładunek. A w trasie może się wydarzyć wszystko. Korek? Za opóźnienia płacisz z własnej kieszeni. Chcesz odpocząć? Uważaj na złodziei. Czekasz na przejazd na granicy? Uważaj na nielegalnych imigrantów, którzy mogą wkraść się do twojego samochodu - i to ty poniesiesz konsekwencje wwiezienia ich do kraju.

Możesz myśleć, że w takiej pracy nie da się długo wytrzymać. I rzeczywiście - niektórzy po kilku miesiącach rezygnują. Inni po kilku latach. Ale jeszcze inni bez tej pracy, adrenaliny, podróży, nowych miejsc, nie mogą żyć. Dla wielu staje się to wręcz stylem życia.

To jak to wygląda? Sami zobaczcie:

 

Za powstaniem tego wyjątkowego filmu stoi firma spedycyjna ADAR z Elbląga. Na nagraniu pokazano oczywiście sytuacje ekstremalne, co niektórzy widzowie wytknęli twórcom w komentarzach. Jak piszą, nie znalazły się na tym filmie rzeczy, które zachwycają w tej pracy - wąskie drogi w Alpach, pola oświetlone wschodzącym słońcem, jazda nad skrajem morza. Nie pokazano też tego, co kierowcom doskwiera - samotności i rozłąki z rodziną. Niemniej jednak nagranie robi ogromne wrażenie i można śmiało powiedzieć, że otwiera oczy.

Przeczytaj też:

Więcej o: