Im cieplej się robi, tym częściej pojawiają się informacje o zamkniętych w samochodach dzieciach i zwierzętach. Wielu z nas miałoby w takiej sytuacji wątpliwości - czy można rozbić szybę? Czy grozi nam za to jakaś kara? Na szczęście wątpliwości te można śmiało odłożyć na bok. Trzeba działać, bo zagrożona jest najwyższa wartość - życie.
Po pierwsze wezwać służby na numer alarmowy 112. Jeśli z nieba leje się żar, trzeba zacząć działać. Pewnie obawiasz się reakcji właściciela auta, ale zupełnie niepotrzebnie. Działasz w stanie wyższej konieczności i w takiej sytuacji rozbicie szyby jest działaniem usprawiedliwionym.
Jeśli rozbijasz szybę w aucie, żeby uratować dziecko lub zwierzę, a nagle pojawia się właściciel auta, dużo zależy teraz od jego reakcji. Być może będzie chciał złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - nawet jeśli tak zrobi, to twoje działanie w oczach każdego sądu będzie usprawiedliwione. Pomoże Ci wezwanie na miejsce policji.
Jeśli widzisz, że zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę nie potrzebują natychmiastowej pomocy (np. w aucie są uchylone szyby, nie ma wielkiego upału na dworze, dziecko lub zwierzę kontaktują, nie "wyglądają", jakby się męczyli), lepiej wstrzymać się z rozbijaniem szyby do przyjazdu policji. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości i widzisz, że zamknięte w samochodzie życie jest zagrożone - nie wahaj się. I tak wezwij na pomoc policję, ale działaj też sam.
Stan wyższej konieczności:
Art.26.
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
§3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.
§5. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.