Ta strzałka się kręci, a i tak ciągle pokazuje prawą stronę. Matematyk przechytrzył prawa fizyki

Kokichi Sugihara skonstruował kolejną figurę 3D, która z łatwością oszukuje nasze mózgi. Stworzył strzałkę, która zawsze wskazuje ten sam kierunek.

Matematyk Kokichi Sugihara z Uniwersytetu Meiji w Japonii jest znany ze swoich niesamowitych modeli 3D. Obiekty które tworzy, zdają się zaginać wszelkie znane nam prawa fizyki.

Jego iluzje sprawiają, że okrągłe rury wyglądają jak prostokątne, a ciężkie przedmioty sprawiają wrażenie toczących się pod górę.

Tym razem Sugihara stworzył obracającą się strzałkę, która zawsze wskazuje prawą stronę i opublikował ją na swoim Instagramie. Bardzo szybko film stał się hitem.

Co ciekawe iluzja działa nawet wtedy, gdy obok strzałki postawimy lustro. Zmienia się jedynie kierunek, który wskazuje wskazuje jej grot - w lustrze jest to lewa strona. Dla wszystkich ciekawych, jak to możliwe, artysta ujawnia sekret sztuczki.

Sugihara dzięki swoim umiejętnościom i wiedzy matematycznej potrafi obliczyć kąty tworzonych przez siebie figur z taką dokładnością, że zmieniają one wygląd w zależności od miejsca, z którego na nie patrzymy. Gdy mężczyzna na końcu filmu pokazuje figurę z góry, widzimy, że w rzeczywistości nie ma ona nawet kształtu strzałki.

Kokichi Sugihara za swoje dokonania otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie 'Best Illusion of the Year Contest' w 2010 i 2013 roku. Z kolei w roku 2015 i 2016 zdobył statuetkę za 2. miejsce w tej samej rywalizacji.

Więcej o: