Łyżka cukru - tylko tyle i aż tyle wystarczy, żeby zwiększyć szanse pszczół na przeżycie w czasie upałów. A te nadchodzą nad Polskę. Już w najbliższych dniach temperatura może wzrosnąć do 29 stopni Celsjusza. W taki upał pszczoły i trzmiele mają więcej "pracy". Muszą bardziej niż zwykle zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz ula, co oznacza, że nie mają tyle czasu na zbieranie pyłku. Na szczęście tutaj wkraczamy my i nasza łyżeczka cukru.
Teoretycznie pszczelarze mówią, że pszczoły powinny poradzić sobie same bez naszej pomocy. Zawsze to jednak milej pomyśleć, że dzięki naszym czynnościom ocaleje przynajmniej jedna pszczoła. Sprawa jest prosta - wystarczy w czasie upałów wystawić poza okno łyżeczkę cukru.
Łyżeczka cukru to drobny gest z naszej strony. Niezależnie od tego, czy pszczoły lubicie, czy też nie, wszyscy od nich zależymy. Do nakarmienia ich cukrem namawia sam sir David Attenborough. Pszczoły wyruszają na poszukiwanie pożywienia i niekiedy z powodu upału nie mają już siły wrócić do swojego roju. Takiej pszczole najlepiej zrobi odżywczy koktajl z cukru z wodą.
Jak przygotować taką mieszankę? Wystarczą dwie łyżeczki zwykłego, białego cukru i łyżka wody. Wycieńczonej pszczole możecie podstawić łyżkę z napojem pod "nos".
Pszczoły w upalne lato szukają nie tylko pożywienia, ale i wody. Będą wdzięczne za spodeczek wody w zacienionym miejscu, a i cukrem nie pogardzą.
Gdyby wszystkie pszczoły zniknęły z dnia na dzień, ludziom na Ziemi zostałyby może 4 lata życia. Tak, to oznacza, że wszyscy jesteśmy od nich zależni, czy je lubimy, czy nie. W Polsce to pszczoły są głównymi owadami zapylającymi nasze pola. Im więcej pestycydów stosujemy na uprawach, tym mniej pszczół jest na świecie. Owady mają kontakt z chemikaliami przez pyłek, nektar, owoce i inne części roślin. Chemia zabija je i powoduje choroby. Jeśli więc nie mamy za bardzo możliwości oddziaływania na sposób uprawy roślin w makroskali, spróbujmy zadziałać w skali mikro - choćby przez wystawienie im wody i mieszkanki cukrowej do wzmocnienia i nabrania sił przed powrotem do ula.
Raz w roku organizowana jest w Polsce akcja pt. Adoptuj Pszczołę. Poprzez wirtualną "adopcję" niesiona jest pomoc pszczołom miodnym i dziko żyjącym w całym kraju. Za zebrane pieniądze budowane są domy dla pszczół, które nie są hodowane w regularnych hodowlach przez pszczelarzy. Odbudowywane są roje, które w różnych powodów uległy zniszczeniu w poprzednich latach. Ty też możesz pomóc - na stronie AdoptujPszczołę.pl znajdziesz więcej informacji, jak możesz się zaangażować!