Nowe oznaczenia na stacjach paliw już wkrótce. Pojawią się w całej Polsce

Dyrektywa unijna w sprawie nowych oznaczeń paliw na stacjach benzynowych wejdzie w życie już w październiku. Ma obowiązywać we wszystkich punktach w Polsce, gdzie można tankować.

Nowe oznaczenia mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej i ujednolicać różną do tej pory symbolikę. 

Kiedy zaczną obowiązywać nowe oznaczenia na stacjach paliw?

Jak podaje portal businessinsider.com.pl, nowe etykiety pojawią się zarówno na dystrybutorach jak i pistoletach. Ponadto oznaczenia będzie posiadał też każdy nowo wyprodukowany pojazd. Będą one umiejscowione jak najbliżej wlewu paliwa. Pojawią się na stacjach już 12 października tego roku.

Nowe oznaczenia na stacjach. Jak będą wyglądały?

Nowe oznaczenia paliwNowe oznaczenia paliw Buzz.gazeta.pl

Co dokładnie znaczą nowe oznaczenia na stacjach benzynowych?

- litera 'E' w kółku dla benzyny - oznacza etanol i jego maksymalna zawartość w paliwie zalecaną do użycia,

- litera 'B' w kwadracie dla oleju napędowego - oznacza biodiesla i jego maksymalną zawartość w paliwie zalecaną do użycia, w kwadracie pojawi się także zapis XTL - to parafinowy olej napędowy wytwarzany z surowców odnawialnych,

- romb dla gazu - oznaczenie w środku rombu oznacza czy pojazd może być napełniony sprzężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG), wodorem (H2) lub gazem płynnym (LPG).

Gdzie będą obowiązywały nowe oznaczenia?

Nowe etykiety spotkamy nie tylko na terenie całej Unii Europejskiej, ale też w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Wkurzają cię korki? Zobacz, w jaki sposób powinno się jeździć, żeby je rozładować

Więcej o: