20-latka poszła na modny "rybny pedicure". Straciła wszystkie paznokcie u stóp

Rybny pedicure, czyli modny i coraz bardziej popularny zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem żywych rybek, może skończyć się nieprzyjemnymi powikłaniami. 20-latka po takim zabiegu straciła wszystkie paznokcie u stóp.

20-letnia kobieta poszła na coraz bardziej popularny "rybny pedicure". Zabieg ten polega na włożeniu stóp do baseniku z przyjemnie ciepłą wodą, w której pływają malutkie rybki z gatunku garra rufa. Są zupełnie nieszkodliwe, ze stóp ostrożnie zjadają wyłącznie martwy naskórek, oczyszczając kończyny i sprawiając, że są mięciutkie i przyjemne w dotyku. Rybki są skuteczniejsze od kosmetyczki i do tej pory uchodziły za raczej bezpieczny rodzaj pedicure.

Do czasu. Lekarze na przykładzie anonimowej pacjentki z Nowego Jorku udowodnili, że rybki mogą być przyczyną... utraty paznokci. 20-latka po takim zabiegu straciła wszystkie paznokcie u stóp. Rybny pedicure kosztował ją więc o wiele więcej, niż myślała, że przyjdzie jej zapłacić.

Rybny pedicure i onychomadesis

Zabieg spowodował u kobiety tzw. onychomadesis - czyli wstrzymanie wzrostu paznokcia i jego wypadnięcie po dłuższym czasie. Najczęściej coś takiego następuje, kiedy paznokieć ulegnie jakiemuś urazowi albo w wyniku jakiejś choroby. Jednak lekarka, opiekująca się swoją pacjentką, nie doszukała się takiej przyczyny. Jedyną możliwością był rybny pedicure, któremu pacjentka poddała się jakiś czas wcześniej.

Paznokcie po rybim pedicurePaznokcie po rybim pedicure Shari R. Lipner | JAMA Dermatol

Osobliwy przypadek zasłużył nawet na własny artykuł w profesjonalnym czasopiśmie naukowym. Okazuje się, że poszkodowanych przez ten rodzaj zabiegu może być zdecydowanie więcej, niż ta jedna kobieta.

To zapewne znacznie częstsza przypadłość, niż myślimy.

- mówi autorka raportu z badań dr Shari R. Lipner.

Lekarze zapewne spotykają się z odpadającymi paznokciami w wyniku rybiego pedicure znacznie częściej, niż sądzą. Nie zawsze jednak są w stanie zdiagnozować poprawnie onychomadesis, bo to przypadłość na tyle rzadka, że niewielu łączy ją z tym konkretnym rodzajem pedicure. Tymczasem maleńkie rybki, zjadając martwy naskórek, mogą powodować obrażenia również paznokci, co prowadzi do ich obumarcia i wypadnięcia.

Rybny pedicure - zagrożenia

Onychomadesis to nie jedyna przypadłość, jaka może spotkać miłośników rybiego pedicure. Rybi pedicure niesie też inne zagrożenia. Zwykle w czasie zabiegów kosmetycznych narzędzia kosmetyczne są dokładnie sterylizowane po każdym kliencie. Rybek zdezynfekować się - no cóż - nie da. Dlatego też zwierzęta te potencjalnie mogą przenosić różnego rodzaju choroby skóry.

Więcej o:
Komentarze (31)
20-latka poszła na modny "rybny pedicure". Straciła wszystkie paznokcie u stóp
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 12 razy 6

  "Jedyną możliwością" bo oczywiście lekarze mieli wiedzę o absolutnie wszystkim z czym się ta Pani stykała. Związku przyczynowo - skutkowego nie znaleziono a w medycynie na podstawie jednego przypadku to można.... dużo dywagować.

 • lipaca

  Oceniono 12 razy 6

  Pewnie miala zgrzybiale te pazury, a rybki obgryzaja wszystko, co martwe i chore. Wielka mi sensacja, wystarczy logicznie pomyslec.

 • glinda53

  Oceniono 7 razy 5

  jak sie ma grzybice paznokci to w takim cieplym akwarium same poodåadaja :_)

 • szabepio

  Oceniono 9 razy 3

  Ludzie mają grzybicę żółtaczkę C HIV i inne choroby. Rybki powodują mikro rany kiedy odgryzają martwy naskórek. Odgryzają i uszkadzają też żywą tkankę. Powstają małe krwiawiące rany. A przypomnę ze te rybki to nie obsługują tylko nas a setki klientów wcześniej. W wodzie jest syf w postaci grzybicy i wszelkich chorób. Niby niewinny zabieg kończy sie zakażeniem czasem hic a bardzo często żółtaczka C gdyz te wirusy są bardzo odporne i spokojnie przeżywają zarowno w cieplej wodzie jak i w organizmach rynek. Trzeba byc skonczonym idiotą żeby wsadzic tam nogi!!!

 • higis1

  Oceniono 5 razy 3

  Biedne rybki :/

 • Paweł Katuszonek

  Oceniono 3 razy 1

  Jakis czas temu gazeta.pl pisała o niebezpieczeństwach płynąchych z tego zabiegu (hiv i inne straszne choroby), teraz pojawia się stwierdzenie, że to bezpieczny zabieg. No i to słowo "lekarka". Autorze, który kryje się pod pseudonimem, proszę pisać bardziej rzetelnie.

 • minkat

  Oceniono 3 razy 1

  strasznie laskocza. nie wyobrazam sobie jak taka rybka moglaby komus cos uszkodzic, zeby uszkodzic trzeba sie przedrzec przez skore, a one tylko jezdza po powierzchni i to tylko tam, gdzie ten martwy naskorek jest, znaczy raczej pod stopa niz u nasady paznokcia. na dokladke to jest dobrze unerwione miejsce, od razu by czlowiek poczul, ze cos mu robi tam krzywde. do niczego ta teoria.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX