Chcą zmienić koszty ubezpieczeń OC. Cena polisy ma zależeć od tego, jak jeździsz

Polska Izba Ubezpieczeń ma nowy sposób na podwyższenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Instytucja chce, aby wysokość ubezpieczenia zależała od wcześniejszych mandatów kierowcy.

Nowy projekt Polskiej Izby Ubezpieczeń może sprawić, że koszt ubezpieczeń OC kierowców będzie zależeć od nich samych. PIU chce, aby informacje o mandatach i punktach karnych trafiały do bazy danych ubezpieczycieli. Na jej podstawie będzie ustalana cena polisy. 

Dzięki temu ci którzy jeżdżą najbezpieczniej, zapłacą najmniej. Jednak osoby, które preferują szybką, agresywną jazdę i widać to po ilości ich mandatów - zapłacą za polisę więcej.

Obecnie cena najtańszego ubezpieczenia OC wynosi około 1200 złotych. Stąd pomysł, aby nagrodzić sumiennych kierowców i obniżyć im koszta utrzymania samochodu. 

Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczyciel z łatwością określi prawdopodobieństwo wypadku danego kierowcy i na tej podstawie ustali cenę jego polisy. Jak podaje wp.pl, taka metoda przyjęta już w wielu krajach anglosaskich, zmniejsza niebezpieczeństwo na drogach nawet o 10 procent.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

O zmianach mówił już w 2017 roku resort cyfryzacji. Jednak póki co nie da się oszacować, kiedy przepisy miałyby wejść w życie. Zależy od tego czas wdrażania nowego systemu, który jest uruchamiany etapami. 

Nowe zasady wydaja się sprawiedliwe. A Wy co o nim myślicie?

Więcej o: