MEN wprowadza zmiany w szkołach. Dzieci miały dłużej odpoczywać, ale przerwy będą krótsze

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje zmiany w szkołach podstawowych. według nowego prawa każdy uczeń ma mieć zapewniony w szkole ciepły posiłek. Zmianie ulegnie czas odpoczynku między lekcjami.

''Stołówka szkolna plus'' to najnowszy program, nad którym pracuje własnie  Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki. Jego głównym założeniem jest zapewnienie wszystkim uczniom polskich szkół podstawowych ciepłe posiłki między lekcjami. Taka praktyka poprawić ma zdrowie dzieci. jest jednak jedno ale. 

Krótsze przerwy w szkołach

Ostatnio zapowiadano znaczne wydłużenie przerw szkolnych, teraz okazuje się, że dzieci odpoczywać będą między lekcjami krócej.Aby każde dziecko mogło w spokoju zjeść w szkole obiad, potrzebna jest dłuższa przerwa obiadowa, a ta wedle nowego projektu trwać ma aż 40 minut. 

Za tą zmiana muszą pójść także inne. kosztem przerwy obiadowej skrócone pozostaną wszystkie inne. Teraz dzieci między lekcjami odpoczywać będą nie 15, a 10 minut. 

Nowe prawo nakłada na wszystkie szkoły podstawowe w Polsce stworzenie stołówek. Te otwarte mają być od 1 września 2019 roku. I o ile uczniowie dostaną miejsce, w którym będą mieli okazję zjeść coś ciepłego, początkowo szkoła nie będzie musiała zapewnić im obiadów. 

Obowiązkowe ciepłe posiłki w szkołach mają być wprowadzone w dwa lata po otwarciu stołówek, czyli do 2021 roku. 

Niedożywione dzieci w szkołach

Według raportu NIK za 2017 rok, aż 22 procent polskich uczniów ma problemy z masą ciała. szczególnie niepokojący jest fakt, że obok dzieci otyłych, znalazły się także maluchy niedożywione. Nowe prawo wprowadzane przez MEN ma być odpowiedzią na dyskutowany od wielu lat problem głodujących i niedożywionych dzieci w szkołach, których jedynym posiłkiem w ciągu dnia bywa właśnie ten zjadany w szkole.  

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (12)
MEN wprowadza zmiany w szkołach. Dzieci miały dłużej odpoczywać, ale przerwy będą krótsze
Zaloguj się
 • bonizaur

  Oceniono 3 razy 3

  A jeszcze głupsze, że zamiast rozbić to na dwie przerwy to na początku jednej dużej będzie sajgon, bo każdy będzie chciał się dopchać pierwszy.

 • vader2010

  Oceniono 8 razy 2

  nic nie trzeba skracać - to wymysł nauczycieli że chcą już być w domu o 14 tej

 • vobi

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne . Po wprowadzeniu rozp***olu systemu edukacji, zwanego reformą (ach, to pisowskie poczucie humoru) w podstawówkach doszły dwa roczniki uczniów. Szkoły z gumy nie są, jakkolwiek by Zalewska czarowała. Już brakuje miejsca - dyrektorzy szkół łączą klasy w większe, żeby starczyło sal lekcyjnych, wszelkie pomieszczenia gospodarcze przerabiają na salę lekcyjne, w niektorych szkołach dzieci uczą się w kontenerach. A teraz pani Zalewska wymyśliła, żeby w każdej szkole powstała stołówka. Zakładam że jak stołówka, to i kuchnia, czyli pomieszczenia wymagające sporo miejsca (choćby żeby sprostać wymaganiom Sanepidu). I proszę - rozstapi się niebo i każda szkoła się naciągnie, wszerz, wzdłuż albo w górę. A i pieniądze na wyposażenie stołówki i kuchni zapewne z nieba spadną.

 • xandx

  Oceniono 3 razy 1

  jakbys debilu potrafil liczyc to wiedzialbys ze beda w domu pozniej..... ale debile ju ztak maja......

 • majo_rmajor

  Oceniono 3 razy 1

  Debilizm plus by Zalewska. Jedną wydłuża, ine skracają. Jezeli normalna przerwa to 10 min., to teraz będzue 5 min. Tyleczasu będą potrzebować na przejście z klasy do klasy. Pisiory to jednak głupki.

 • Oceniono 2 razy 0

  Cytat z powyższego tekstu: Za tą zmiana muszą pójść także inne. kosztem przerwy obiadowej skrócone pozostaną wszystkie inne. Teraz dzieci między lekcjami odpoczywać będą nie 15, a 10 minut. ---
  W szkole, do której chodzi moje dziecko, przerwy zawsze trwały 10 minut, oprócz obiadowej. Więc nic się nie zmieni w tym temacie. Artykuł pisany na siłę, by coś wrzucić w sieć i zasiać ferment...
  Powodzenia gryzipiórki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX