Zapłacimy za wjazd do centrum dużych miast. Nowe przepisy wchodzą w życie już za kilka dni

Prezydent podpisał ustawę, która zezwala miastom na pobieranie opłat od kierowców, którzy będą chcieli wjechać do centrum autem. Ustawa za klika dni wejdzie w życie.

W centrach dużych miast bardzo trudno znaleźć miejsca do parkowania, ogromna liczba pojazdów oznacza także natężenie spalin, które musimy wdychać. Miasta chcą z tym walczyć i tworzyć tak zwaną strefę czystego transportu. Pomógł im w tym podpis prezydenta.

Od kiedy wjazd do centrum dużych miast będzie płatny?

Jak donosi tvn24.pl, rezydent podpisał ustawę, która zezwoliła na pobieranie opłat od kierowców za wjazd autem spalinowym z silnikiem diesla do centrów dużych miast. Będzie ona obowiązywała za kilka dni między godziną 9 a 17.

Które miasta wprowadzą płatną strefę?

O wprowadzeniu opłaty zadecydują radni poszczególnych miast. Póki co zmiany zaakceptował Toruń, który chce zapytać też o zdanie mieszkańców. "Za" jest także prezydent Poznania. Z nowych przepisów na pewno nie skorzysta natomiast Łódź i Katowice. Decyzja nie zapadła jeszcze w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

Kto nie będzie płacił za wjazd do centrum miast?

Za wjazd do centrum miast ze strefą czystego transportu nie zapłacą kierowcy samochodów elektrycznych, napędzanych gazem ziemnym i wodorem - będą oni wyposażeni w specjalne naklejki.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Wkurzają cię korki? Zobacz, w jaki sposób powinno się jeździć, żeby je rozładować

Więcej o: