Zaćmienie Księżyca 2018. Kiedy będzie? Jak je oglądać? Następne takie dopiero za 100 lat

Zaćmienie Księżyca 2018 to najdłuższe takie zjawisko w XXI wieku. Następnym razem będzie można je podziwiać to dopiero 2123 roku.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku zbliża się wielkimi krokami. Potrwa aż godzinę 42 minuty i 57 sekund. Będzie najlepiej widoczne z Rosji i bliskiego wschodu, jednak w Polsce również będziemy mogli podziwiać całą fazę całkowitą zaćmienia Księżyca. Stanie się tak dzięki temu, że Księżyc znajdzie się wówczas w punkcie najbardziej oddalonym od Ziemi.

Niestety jest też druga strona medalu. Zaćmienie Księżyca nastąpi zaraz po jego wschodzie. Oznacza to, że będzie on widoczny nisko nad horyzontem i jego obserwacja może być w niektórych regionach Polski utrudniona. 

Zaćmienie Księżyca 2018. Kiedy będzie?

Jak donosi crazynauka.pl, całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w piątek 27 lipca. Swoje obserwacje najlepiej rozpocząć o godzinie 21.30. Faza całkowita zaćmienia skończy się o 23.13, wówczas będzie można podziwiać równie piękne zjawisko zaćmienia częściowego. 

Jak oglądać całkowite zaćmienie Księżyca 2018?

Żeby móc podziwiać zaćmienie Księżyca najlepiej wyjechać za miasto na tereny niezabudowane. Będzie ono widoczne znacznie lepiej na wschodzie, dlatego lepiej udać się w te rejony Polski. 

Zaćmienie Księżyca. Na czym polega?

Zaćmienie Księżyca ma miejsce gdy Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się kolejno na tej samej linii, a Ziemia rzuci cień na Księżyc całkowicie go zakrywając.

Pamiętajcie, żeby obejrzeć to wyjątkowe zjawisko podczas swoich urlopów! 

NASA przebadała astronautów-bliźniaków. Okazało się, że pobyt w kosmosie zmienia DNA

Więcej o: