16-latek z Milanówka zrobił protezę dla swojej niepełnosprawnej nauczycielki. Stworzył sprawne ramię nie wychodząc z domu

Michał Raczkowski z Milanówka stworzył pełną protezę ramienia dla swojej nauczycielki hiszpańskiego. Wydrukował je na nowoczesnej drukarce 3D.

W czasie wolnym od nauki większość gimnazjalistów gra w gry, spotyka się z rówieśnikami albo siedzi godzinami przed komputerem. Michał z Milanówka miał inny pomysł na wykorzystanie tego czasu. Stwierdził, że zaangażuje się w szkolny projekt o wiele bardziej, niż wymaga tego zaliczenie przedmiotu.

W drugiej klasie gimnazjum w szkole Michała "Raczka" Raczkowskiego każdy z uczniów musiał wziąć udział w projekcie grupowym. Chłopak zdecydował, że wykorzysta w nim niedawno zakupioną drukarę 3D.

Na początku Raczek wraz z rówieśnikami chciał przygotowac prezentację na temat druku 3D. Dla wielu temat nie jest za bardzo znany, dlatego chłopak chciał przybliżyć klasie sposób, w jaki działają urządzenia. Jednak prace nad projektem szły tak dobrze, że chłopak zdecydował, że zrobi protezę ręki dla niepełnosprawnej nauczycielki od hiszpańskiego.

Pomysł był odważny i wydawał się dość nierealny, jednak nastolatek uparcie dążył do celu. W efekcie jego prac, po 2 miesiącach pani Paulina Malinowska-Kowalczyk mogła przymierzyć i przetestować pierwszą protezę ucznia.

Umożliwiała ona poruszanie się przedramienia w wielu płaszczyznach oraz zawierała w pełni sprawną dłoń. Jak donosi portal crazynauka.pl, Michał wykorzystał w swojej konstrukcji między innymi cyberścięgna sterowane komputerowo. Sztuczne ramię umożliwia chwycenie walizki, telefonu, a nawet szklanki z wodą.

Jak na zwykły projekt szkolny, wiedza i talent Michała są ogromne. Jednak równie duże były jego ambicje. Sprawnie działająca proteza to było dla niego za mało. Postanowił rozpocząć pracę nad kolejną wersją ramienia dla swojej nauczycielki.

Po 18 kolejnych miesiącach Raczek podarował pani Paulinę druga wersję protezy. Była to pełna kończyna, która doskonale imitowała prawdziwą rękę. Chociaż ma kilka wad - np. zbyt dużą wagę, jak na przedmiot codziennego użytku, to nauczycielka jest bardzo dumna i wdzięczna swojemu uczniowki.

Michał Raczkowski skończył Gimnazjum Społeczne MTE w Milanówku i wybiera się do liceum. Trzymamy kciuki za to, żeby ktoś wkrótce docenił ogromny talent chłopca.

 
Więcej o: