Odkładasz urlop? Szkodzisz swojemu zdrowiu. Naukowcy policzyli, ile wolnego trzeba, aby odpocząć

Tylko 46 procent Polaków wykorzystuje cały, przysługujący im urlop. Tymczasem naukowcy policzyli, ile tak naprawdę dni potrzebujemy, żeby się zregenerować.

Wakacje to czas urlopów, a te, jak się okazuje, nie są dla każdego. Przynajmniej nie w pełnym wymiarze. Ze statystyk wynika, że w 2017 roku tylko 46 procent Polaków skorzystało ze stu procent przysługującego im wolnego. Średnio, przeciętnemu Polakowi zostawało z nadejściem 2018 roku aż 10 zaległych dni urlopu!

Kto wykorzystuje cały urlop? Głównie są to menadżerowie wyższego szczebla - oni na wakacje przeznaczają najwięcej czasu. Sto procent urlopu odbierają też pracownicy szczebla najniższego - niewykwalifikowani robotnicy oraz pracownicy obsługi klienta i kasjerzy. 

Co z resztą? okazuje się, że specjaliści w swojej dziedzinie i menadżerowie średniego szczebla odpoczywają najkrócej i to właśnie im pozostaje z końcem roku najwięcej niewykorzystanych dni urlopu. 

8 dni na idealny urlop

Ile powinien trwać idealny urlop? Zdania na ten temat są podzielone, a przez lata zapewniano, że każdy powinien odpoczywać co najmniej, nieprzerwanie dwa tygodnie. Okazuje się jednak, a za teza tą stoją naukowcy z Uniwersytetu Tampere w Finlandii, że na odpoczynek potrzebujemy dokładnie 8 dni wolnych od pracy

Zdaniem badaczy, kiedy zaczynamy urlop, potrzebujemy dwóch dni na odstresowanie. Wbrew pozorom nie od razu oddychamy głębiej, zrelaksowani czasem wolnym. Wręcz przeciwnie. Przez pierwszych 48 godzin jesteśmy dużo bardziej zestresowani niż na co dzień. 

Dopiero po upływie 3 dni stajemy się zrelaksowani i zaczynamy w pełni korzystać z wolności. Ósmego dnia osiągamy szczyt szczęścia, by chwilę później nastąpił nagły zwrot. Kiedy odpoczywamy dłużej stajemy się nerwowi i niezadowoleni z siebie!

Weekend jest za krótki

Finowie obliczyli nie tylko idealną długość pojedynczych wakacji, ale też weekendu. Zgodnie z ich badaniami, aby odpocząć po tygodniu pracy, potrzebujemy nie dwóch, a trzech dni. Ich zdaniem lepiej przez cztery dni pracować dużo dłużej i mieć później 3 dni wolnego, niż na odpoczynek poświęcić jedynie 48 godzin. 

Brak urlopu szkodzi zdrowiu

W tym wszystkim warto zastanowić się, jak na organizm człowieka wpływa odpoczynek i jego brak. Tym zagadnieniem zajęły się między innymi dwie badaczki - dr Elissa Epel z San Francisco oraz dr Esther Strenberg z Uniwersytetu w Arizonie. Obie zgodnie orzekły, że brak odpoczynku znacznie skraca nasze życie i może poważnie szkodzić zdrowiu.

Kiedy unikamy urlopu, szybciej się starzejemy, kiedy zaś dbamy o swój wypoczynek - analogicznie dłużej pozostajemy młodzi. Dodatkowo, jak wykazały badania, brak wypoczynku zwiększa ryzyko zawału serca aż o 30 procent! 

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Szukasz sposobu na bezpieczne przechowanie pieniędzy w podróży? Sprawdź nasze propozycje

Więcej o: