Każda kropka ma inny odcień? To tylko iluzja. Twój mózg właśnie Cię oszukał

Ta iluzja sprawi, że Twój mózg Cię oszuka. Choć na obrazku widzisz kropki w różnych odcieniach, wszystkie są dokładnie tego samego koloru.

Iluzje optyczne mają to do siebie, że skutecznie oszukują nasze oczy i mózgi. Patrzymy na obrazek i dostrzegamy na nim coś, czego w rzeczywistości tam nie ma. W oczach się mieni, obraz wiruje, kolory zmieniają się na naszych oczach. Tak też jest z najnowszą wersją iluzji Munkera, czyli ''konfetti''. 

KonfettiKonfetti Fot. David Novick | Twitter | Printscreen

''Konfetti'' to tylko kilka kropek umieszczonych na obrazku w towarzystwie różnokolorowych linii. I tak, jak linie te mają różne barwy, tak mózg podpowiada nam, że podobnie jest z kółkami. A to wcale nie prawda. 

Każda kropka umieszczona na rysunku ma ten sam kolor. Nie wierzysz? Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego będzie maksymalne powiększenie obrazka. Zresztą sam zobacz. 

KonfettiKonfetti Fot. David Novick | Twitter | Printscreen

I jeszcze bliżej...

KonfettiKonfetti Fot. David Novick | Twitter | Printscreen

Teraz to widzisz? 

''Konfetti'' tak spodobało się ludziom, że powstały różne jego wersje. I tak na przykład w sieci podziwiać możemy podobną grafikę choćby z uroczymi serduszkami. Każde, wbrew pozorom, w dokładnie takim samym kolorze.

Jak to działa? Oba przedstawione obrazki to różne wariacje iluzji Munkera, która ma miejsce wtedy, gdy poziome linie w różnych barwach oddzielają pozostałe elementy obrazka. To właśnie kolorowe linie sprawiają, że kropki, serca czy inne kształty, wydają się mieć różne barwy i odcienie.  

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: