Najdłuższe zaćmienie Księżyca - kiedy będzie i gdzie można je obejrzeć?

Pełne i czerwone jednocześnie zaćmienie Księżyca już za moment. W najbliższy piątek, 27 lipca, w Polsce widoczne będzie zaćmienie Księżyca absolutnie wyjątkowe - jedyne takie za naszego życia. Następnego nikt z nas nie dożyje.

Pełne zaćmienie Księżyca zdarza się rzadko, ale to, które będzie można zobaczyć nad Polską w najbliższy piątek, będzie podwójnie wyjątkowe.

Kiedy będzie pełne zaćmienie Księżyca?

Pełne zaćmienie Księżyca zobaczymy nad Polską 27 lipca, w piątek. Rozpocznie się ono w okolicach godziny 20. Około godziny 21.30 Księżyc całkowicie zostanie zasłonięty. Zaćmienie Księżyca potrwa prawie dwie godziny.

W tym samym czasie będzie widoczna również przelatująca nad horyzontem międzynarodowa stacja kosmiczna. Międzynarodową stację kosmiczną będzie widać w okolicach godziny 22:30.

Podczas pełnego zaćmienia Księżyca będzie można zobaczyć gołym okiem również planetę Mars.

Jak obejrzeć pełne zaćmienie Księżyca?

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie są potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty do obserwacji nieba - wystarczy dobry wzrok i dobre miejsce. Wybierzcie przestrzeń, w której jest jak najmniej świateł miejskich.

Zauważenie Księżyca na niebie nie będzie trudne. Po godzinie 20 jego tarcza zacznie się zmniejszać. O 21.30 Księżyc będzie już całkowicie zasłonięty i od tego momentu powolutku będzie się odsłaniał ponownie.

Jak obejrzeć międzynarodową stację kosmiczną na niebie?

W czasie pełnego zaćmienia Księżyca na niebie widać będzie również międzynarodową stację kosmiczną. Żeby ją zobaczyć, musicie szukać najjaśniejszego punktu nad horyzontem. Międzynarodowa stacja kosmiczna nad horyzontem będzie przelatywała o godzinie 22.30.

Jak obejrzeć Marsa w czasie zaćmienia Księżyca?

Z tej okazji naprawdę warto skorzystać, bo następna taka pojawi się - cóż - dopiero za 470 lat. Czyli równie dobrze można napisać, że następnej takiej okazji po prostu nie będzie. Mars będzie widoczny na niebie gołym okiem. Szukajcie go bezpośrednio poniżej tarczy Księżyca w czasie zaćmienia. Będzie to dość jasny i czerwony punkt na niebie.

Czerwone zaćmienie Księżyca - co to znaczy?

Choć niektórzy w czerwonej barwie Księżyca doszukują się różnych teorii spiskowych, prawda jak zwykle jest dość prozaiczna. Dlaczego Księżyc będzie czerwony? Wszystko to kwestia światła. Część z niego się załamuje i rozprasza w atmosferze - dzięki temu Księżyc jest widoczny i będzie miał kolor czerwony lub brunatno-czerwony. Kolor będzie wynikał też z tego, że zaćmienie Księżyca będzie dość nisko nad horyzontem. I nie, nie oznacza to, że będzie wojna i wszyscy zginiemy.

Jaka będzie pogoda w piątek?

To jest niestety niewiadoma. Na piątek zapowiadana jest dość dobra pogoda w dzień, ale pod wieczór możliwe są opady deszczu i zachmurzenie. Pewniejsze prognozy pogody będą znane tak naprawdę dopiero w piątek rano. Trzymajmy kciuki, żeby 27 lipca wieczorem pogoda nam sprzyjała. Pełne zaćmienie Księżyca z takimi atrakcjami nie zdarzy się już nigdy za naszego życia.

Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Więcej o: