W Finlandii jest tak gorąco, że na miejską plażę Rovaniemi wyszły renifery. Szukały ochłody w wodzie

Finlandia - jak cała Europa - boryka się w ostatnich dniach z falą ogromnych upałów. Tak ogromnych, że renifery z Rovaniemi przyszły szukać ochłody w wodzie przy miejskiej plaży.

Pogoda w całej Europie nie rozpieszcza nas - żar leje się z nieba, temperatury utrzymują się od kilku dni na poziomie powyżej 30 stopni Celsjusza. I dotyczy to nie tylko południa Europy, ale również zazwyczaj chłodniejszej północy.

Finlandia jest jednym z krajów, które w ostatnich dniach odnotowały wyjątkowo wysokie temperatury. I nie mówimy tu tylko o Helsinkach, położonych stosunkowo daleko od koła podbiegunowego. Mówimy o Rovaniemi (stąd pochodzi święty Mikołaj), które jest 8 kilometrów poniżej koła podbiegunowego. W przyszłym tygodniu termometry w Rovaniemi wskażą nawet 30 stopni Celsjusza. A w poprzednich dniach wcale nie było tam chłodniej.

Nie powinien zatem nikogo dziwić fakt, że na miejską plażę przy rzece Kemijoki przyszły... renifery.

Szukały w wodzie ochłody i zrobiono im takie wyjątkowe zdjęcie:

Renifery w Rovaniemi

Renifery w Rovaniemi nie są czymś tak wyjątkowym, jak byłyby u nas. Te uwiecznione na zdjęciu dodatkowo pochodzą z hodowli, więc nie boją się ludzi i są do nich przyzwyczajone. Jeden z mieszkańców Rovaniemi dodał w komentarzu pod fotografią, że zwierzęta zazwyczaj przychodziły na plażę dopiero pod wieczór, kiedy ludzie wracali do domów. Teraz jednak upał jest tak nieznośny, że przyszły nad wodę w środku dnia.

Upały w Europie i na świecie

Grecja próbuje sobie poradzić z pożarami, w których giną kolejne osoby. Szwecja i Wielka Brytania tak samo starają się opanować ogień wywołany przez wyjątkowo wysoką temperaturę. Choć mamy środek lata, nie jest to sytuacja normalna. A raczej nie była do tej pory, bo w najbliższych latach wszelkie anomalie pogodowe staną się właściwie pewnikiem.

Ekstremalne upały w przyszłości będą normą

Po drugiej stronie Ziemi z potwornymi upałami zmaga się również Japonia. I tam ofiary śmiertelne liczone są już w dziesiątkach. Jest tak gorąco, że śmiało można w samochodzie usmażyć jajko:

Więcej o:
Komentarze (12)
Finlandia. W Rovaniemi jest tak gorąco, że na miejską plażę wyszły renifery. Szukały ochłody w wodzie
Zaloguj się
 • saksalainen

  Oceniono 8 razy 6

  Jestem właśnie w Finlandii na urlopie (na festiwalu DBTL w Turku). Ciepło jak w jakiejś Grecji, ponad 30°C, następnym razem jadę do Nowosybirska.

 • jan.go

  Oceniono 5 razy 3

  Jakoś trzeba się pomieścić

 • komentator.81

  Oceniono 6 razy 0

  ZERO sensacji. To są zapewne renifery udomowione. Jest dużo takich hodowli.

 • Marko Markus

  Oceniono 4 razy -2

  A pani na pierwszym planie ma bikini z flagi Królestwa Norwegii.

 • poljack

  Oceniono 8 razy -4

  Ja na waszych zdjęciach widzę że renifery piją wodę z rzeki a nie chłodzą się .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX