Dlaczego czasem czujesz, że spadasz, kiedy zasypiasz? To uczucie ma nawet swoją nazwę

Nieprzyjemne wrażenie upadania w trakcie zasypiania nazywane jest fachowo ''porażeniem przysennym'' i może przytrafić się każdemu.

Czym jest to nieprzyjemne uczucie spadania? Nazywane ''porażeniem przysennym'' lub ''paraliżem sennym'' oznacza, że zachowujemy pełną świadomość tego, co się z nami dzieje, ale nie jesteśmy w stanie się ruszyć. Tej sensacji często towarzyszy przyspieszone bicie serca oraz strach.

Może pojawić się też wrażenie szumu w uszach, odczucie bezwładnego spadania lub wykręcania ciała. Niektórzy też czują, że coś przygniata im klatkę piersiową lub nogi i ręce.

Dlaczego czasem czujemy, że spadamy, kiedy zasypiamy?

Stan ten ma przyczyny fizjologiczne i ma zapobiec wykonywaniu przypadkowych ruchów.

Dlaczego tak się dzieje?

Czasem mózg wysyła impulsy paraliżujące nasze kończyny w niewłaściwym momencie. Np. kiedy się wybudzamy z ostatniej fazy snu, czyli fazy REM. Nie bez powodu jest też czasem nazywana fazą paradoksalną - aktywność mózgu w tym stanie jest największa, ale wtedy też mięśnie są rozluźnione i pozostajemy nieruchomi.

Paraliż przysenny może się pojawić, kiedy zasypiamy lub w momencie przejścia z fazy snu głębokiego w stan czuwania. Problematyczne jest tu to, że nie doszło jeszcze do utraty świadomości.

Kiedy dochodzi do takiego paraliżu możemy jednak panować nad oddechem i gałkami ocznymi. Za pomocą szybkich i głębokich oddechów można szybciej wyjść z tego stanu, który co do zasady nie trwa długo. Prędzej czy później albo się obudzimy, albo zaśniemy.

Więcej o: