Alkohol pomaga lepiej mówić w języku obcym. Badania to potwierdzają

Naukowcy potwierdzili coś, co wszyscy już od dawna podejrzewali. Pod wpływem umiarkowanej ilości alkoholu jesteśmy w stanie mówić płynniej i lepiej w języku obcym.

Grupa naukowców postanowiła sprawdzić, jak to naprawdę wygląda z wpływem alkoholu na naszą możliwość rozmawiania w języku obcym. Wyniki powinny się spodobać wszystkim miłośnikom napojów wyskokowych.

Alkohol sprawia, że mówimy płynniej w języku obcym

Osoby, które uczą się języków obcych mogły pewnie niejednokrotnie zauważyć, że czasem po kieliszku wina albo po piwie z większą łatwością posługują się obcą dla nich mową.

Z drugiej strony wiemy, że alkohol w dużych dawkach bardzo źle wpływa na pamięć, ruchy i możliwość wysławiania się. Może też sprawić, że będziemy zbyt pewni siebie i ocenimy swoje możliwości zbyt wysoko. Powstaje więc pytanie, czy ludzie pod wpływem naprawdę mówią lepiej w językach obcych, czy po prostu lekko pijani pozbywają się swoich zahamowań?

By odpowiedzieć na to pytanie, zespół brytyjskich i holenderskich naukowców przeprowadził eksperyment, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie ''Journal of Psychopharmacology''. Z badań wynika, że ludzie po małych dawkach alkoholu naprawdę mówią lepiej w języku obcym, nawet jeśli sami tak nie myślą - donosi ''Times''.

Jak wyglądał eksperyment? 

W badaniu wzięło udział 50 osób posługujących się językiem niemieckim od urodzenia. Grupę badawczą wybrano z grupy niemieckich studentów studiujących na holenderskim Uniwersytecie w Masstricht, który leży blisko granicy z Niemcami.

Wszyscy uczestnicy badania przyznali, że piją czasem alkohol i ponieważ wykłady prowadzone są w języku holenderskim, wykazują się jego płynną znajomością.

Wszyscy zostali poproszeni o przeprowadzanie krótkiej rozmowy z badaczem w języku holenderskim. Przedtem jednak połowa grupy dostała do picia wodę, druga połowa dostała napój alkoholowy.

By mieć pewność, że wszyscy są w podobnym stanie nietrzeźwości, ilość procentowego trunku dobierano pod kątem masy uczestnika eksperymentu. Celowano w efekt jaki ma pół litra piwa na mężczyznę o średniej wadze 68 kg.

Rozmowy nagrano, a później oceniali je ludzie mówiący po holendersku od urodzenia. Nie wiedzieli, którzy studenci są pod wpływem alkoholu. Również uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o ocenę własnej wypowiedzi. 

Co ciekawe, ci po alkoholu nie byli bardziej pewni siebie niż ci po wodzie.

Za to okazało się, że zdaniem Holendrów osoby pod wpływem mówiły w ich języku płynniej. Alkohol pomagał im zwłaszcza poprawić wymowę w języku obcym. Oceny za gramatykę, słownictwo i argumentację były dla obu grup podobne.

Autorzy badania podkreślają, że dawka alkoholu dobrana do eksperymentu była niska i że większe spożycie wcale nie musi mieć korzystniejszego wpływu. Należy pamiętać, że za duża ilość napojów wyskokowych może dać dokładnie przeciwny efekt.

Więcej o:
Komentarze (12)
Alkohol pomaga lepiej mówić w języku obcym. Badania to potwierdzają
Zaloguj się
 • kokos_orzechowy

  Oceniono 5 razy 5

  Dutch to nie jest język duński. <lol>
  Może lepiej było użyć translatora google.

 • dr_bloger

  Oceniono 3 razy 3

  Duże dawki alkoholu sprawiają, że mówimy językiem, którego sami nie rozumiemy. Otoczenie tym bardziej.

 • q-ku

  0

  normalka
  człowiek się robi śmielszy i nie wstydzi pomyłek

 • anestezjolog1

  0

  Prawda znana od dawna jest rowniez to, ze po malej ilosci alkoholu poprawia sie znacznie sprawnosc psychomotoryczna. Przyklad? Jestesmy lepszymi kierowcami. Naprawde, obiektywnie. Niestety, trudno osiagnac to stezenie alkoholu we krwi w precyzyjny sposob. Trudno tez jest zdefiniowac mala ilosc. Po przekroczeniu tego optymalnego poziomu, wszystkie parametry naszej sprawnosci spadaja szybciutko na leb, na szyje. Stad tez, dla bezpieczenstwa mowimy - piles, nie jedz.

 • robas197

  0

  sami się napijcie, jak dla was holenderski i duński to to samo pismaki..., może będziecie lepiej pisać po alku...

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  Menelom owszem pomaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX