Mars najbliżej Ziemi od 15 lat 31 lipca 2018 roku. To ''wielka opozycja''

Mars będzie najbliżej Ziemi od 15 lat 31 lipca 2018 roku i tym samym dojdzie do ''wielkiej opozycji''. Odległość między planetami wyniesie ''zaledwie'' 57,6 miliona kilometrów. Marsa będzie doskonale widać na niebie.

31 lipca 2018 roku to wyjątkowa data. Mars będzie najbliżej Ziemi od blisko 15 lat. Ten układ to wielkiea opozycja do Ziemi. Ostatnia miała miejsce 2003 roku.

Mars najbliżej Ziemi

31 lipca 2018 roku ''Czerwona Planeta'' będzie tak blisko Ziemii, że będzie ją doskonale widać przez dłuższą część nocy.

Mars będzie świecił bardzo jasno - od pomarańczowego do czerwonego koloru. To rzadkie zjawisko, bo normalnie jedynie ''mruga''. To oznacza, że będzie go bardzo łatwo wypatrzeć nawet gołym na bezchmurnym niebie.

Gdzie wypatrywać Marsa na niebie?

Marsa trzeba szukać nisko nad horyzontem południowym, na lewo od gwiazdozbioru Strzelca.

Jak znaleźć gwiazdozbiór Strzelca?

Doprowadzi nas do niego linia przechodząca przez Gwiazdę Polarną i Wegę. Gwiazda Polarna jest najjaśniejszą gwiazdą Małej Niedźwiedzicy (Małego Wozu), a z kolei Wega jest z terenu Polski, najjaśniejszą z gwiazd letniego nieba. 

Kiedy wypatrywać Marsa na niebie? 

Mieszkańcy Warszawy powinni go wypatrywać od godziny 20:55 - wtedy planeta wzejdzie na niebie. Czas mamy do 3:54, wtedy Mars zajdzie.

Bliżej Ziemi Mars był ostatnio w 2003 roku - wtedy też było to najbliższe zbliżenie od 60 tys. lat. Takiego zdarzenia nie doświadczymy aż do 2287 roku - informuje NASA.

Mars - transmisja na żywo

Dla wszystkich chętnych NASA będzie prowadzić transmisję na żywo - dostępna jest TUTAJ. 

 
Więcej o: