Zdradziłeś raz? Zrobisz to znowu. Naukowcy mają na to mocne dowody

Brytyjscy badacze dowiedli, że ludzie, którzy zdradzili, najprawdopodobniej zrobią to po raz kolejny. Mają na to naukowe dowody.

Mówi się, że jeśli ktoś zdradził, zrobi to znowu. Teraz okazuje się, że to nie tylko ludowa mądrość, ale i fakt. W dodatku udowodniony naukowo. A do wniosków takich doszli brytyjscy naukowcy.

Zdaniem Neila Garretta z Uniwersytetu w Londynie, na zdrady można się uodpornić. Wystarczy, że zdradzimy raz, a za każdym następnym nasze poczucie winy będzie coraz mniejsze. Choćbyśmy zarzekali się, że jest inaczej, chęć skoku w bok będzie tym samym coraz bardziej kusząca. 

Jak zauważa badacz, główną przeszkodą w zdradzaniu swojego partnera, jest własnie poczucie winy. A jednak, wszelkie negatywne emocje zanikają coraz bardziej po każdym skoku w bok i w pewnym momencie stają się dla zdradzającego nieodczuwalne. Wtedy nie ma już problemu z kolejnym wyskokiem...

Jak naukowcy doszli do takich wniosków. Już wcześniej zbadano, że w czasie zdrady uaktywnia się część mózgu odpowiedzialna za odczuwanie negatywnych emocji. Dokładnie tak samo działa to w przypadku kradzieży, agresji czy choćby kłamstwa. 

Badani dostali więc zadanie, by okłamać swojego partnera. Nikt nie wymagał od nich oczywiście zdrady, poproszono jednak, by pomogli partnerom w błędnym oszacowaniu zawartości słoika z pieniędzmi. W momencie, gdy dowiadywali się, że dostaną za to nagrodę, ich poczucie winy związane z kłamstwem malało. A z każdą kolejną próba było coraz łatwiej. 

Naukowcy sprawdzili także, jak zachowywały się osoby, które w poprzednich związkach okłamywały swoich partnerów. Z ich analiz jasno wynikło, że Ci, którzy zdradzali i okłamywali swoje połówki, w kolejnym związku mieli z tym mniejszy problem. 

Szokujące porady sprzed lat. Jeśli mąż zdradzi, rozsądnie jest zaprzyjaźnić się z jego... kochanką

Więcej o: