Kiedy jedziemy na wakacje w odległą część świata powinniśmy wrzucić do walizki przejściówkę do gniazdka elektrycznego - inaczej możemy nie naładować nawet telefonu.
Po pierwsze: W różnych częściach używa się innych rodzajów kontaktów, bo na samym początku procesu podłączania sieci elektrycznej do domów nikt nie przypuszczał, że dojdzie do sytuacji, w której urządzenia produkowane np. w Ameryce, zawędrują do Europy. Mało więc przejmowano się tym, że rozwiązania w poszczególnych krajach różnią się pomiędzy sobą.
Producentom sieci i sprzętów elektrycznych bardziej też opłacało się stosować swoje patenty niż płacić za wykorzystanie cudzego projektu - donosi strona gadzetomania.pl. A to właśnie najpopularniejsi producenci urządzeń mieli wpływ na to, jakie sieci elektryczne podłączano w danym państwie.
Po drugie: W różnych częściach świata obowiązują do dziś różne standardy zasilania. Stąd wtyczki i gniazdka mają różne kształty.
Międzynarodowa Komisja Elektryczna określiła typy gniazdek elektrycznych na całym świecie i oznaczyła je literami. Jest ich 14. Ich nazwy zaczynają się na A, a kończą na N. (TU ZOBACZYSZ MAPĘ W DUŻYM ROZMIARZE)
Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne? Buzz.gazeta.pl
Co ciekawe, niektóre gniazda działają z więcej niż jednym rodzajem wtyczek. Do gniazdka typu A faktycznie podłączymy tylko wtyczkę typu A. Za to gniazdko typu C ''obsłuży'' bez większego problemu E,F,J,K oraz N.
Najpopularniejsze są gniazda typu C i E - stosowane także w Polsce.
Następne są typy A i B - to standardy używane w Ameryce Północnej. One mają specyficzne płaskie widełki z dziurkami. W gniazdkach wbudowane są kołki, które zapobiegają wypadaniu wtyczki z gniazdka. Dopiero po dłuższym czasie zaczęto stosować bezpieczniejszy trzeci bolec z uziemieniem.
Typ D spotkamy w Afryce.
F możemy znaleźć czasem w Europie oraz Korei Południowej i Egipcie.
Typ N występuje wyłącznie w Brazylii i RPA. Przy czym Brazylia jest ciekawym przypadkiem - tam nie ujednolicono napięcia elektrycznego dla całego kraju i każdy region ma inne rozwiązanie. Izrael jako jedyny na świecie wykorzystuje typ H.
Zostaje jeszcze kwestia zasilania urządzeń trójfazowych i jednofazowych.
Wtyczki jednofazowe znamy najlepiej z życia codziennego. Są częścią mniejszych urządzeń, które nie potrzebują uziemienia - one mają najprostsze gniazda oraz wtyczki. Tak wygląda najpopularniejsza w Europie wtyczka jednofazowa bez uziemienia. Nie potrzebny jest tam ten dodatkowy bolec:
Jednofazowa wtyczka bez uziemienia typu europejskiego fot. ThorstenS - Praca własna, CC BY-SA 3.0,
A tak wygląda dobrze nam znana z Polski wtyczka jednofazowa z uziemieniem:
Jednofazowa wtyczka z uziemieniem standardu C/E/F ('hybrydowa') fot. Chamaeleon - Domena publiczna
Odpowiada standardom C/E/F.
Wtyczki trójfazowe są stosowane w urządzeniach przemysłowych. Te są większe od tych, które znamy z domów. Są bardziej wytrzymałe i wyglądają tak:
Wtyczka trójfazowa fot. Ali@gwc.org.uk - Praca własna, CC BY-SA 2.5,
Takie wtyczki są produkowane na całym świecie najczęściej według wprowadzonego w 1999 roku według standardu przemysłowego IEC 60309.