Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne? Tłumaczymy

Na świecie jest 14 różnych typów wtyczek. Dlatego, kiedy jedziemy na wakacje, powinniśmy się upewnić, czy nie potrzebujemy przypadkiem przejściówki do kontaktu. Inaczej możemy się nieźle zdziwić.

Kiedy jedziemy na wakacje w odległą część świata powinniśmy wrzucić do walizki przejściówkę do gniazdka elektrycznego - inaczej możemy nie naładować nawet telefonu.

Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne?

Po pierwsze: W różnych częściach używa się innych rodzajów kontaktów, bo na samym początku procesu podłączania sieci elektrycznej do domów nikt nie przypuszczał, że dojdzie do sytuacji, w której urządzenia produkowane np. w Ameryce, zawędrują do Europy. Mało więc przejmowano się tym, że rozwiązania w poszczególnych krajach różnią się pomiędzy sobą. 

Producentom sieci i sprzętów elektrycznych bardziej też opłacało się stosować swoje patenty niż płacić za wykorzystanie cudzego projektu - donosi strona gadzetomania.pl. A to właśnie najpopularniejsi producenci urządzeń mieli wpływ na to, jakie sieci elektryczne podłączano w danym państwie.

Po drugie: W różnych częściach świata obowiązują do dziś różne standardy zasilania. Stąd wtyczki i gniazdka mają różne kształty.

Typy gniazdek elektrycznych używanych na świecie 

Międzynarodowa Komisja Elektryczna określiła typy gniazdek elektrycznych na całym świecie i oznaczyła je literami. Jest ich 14. Ich nazwy zaczynają się na A, a kończą na N. (TU ZOBACZYSZ MAPĘ W DUŻYM ROZMIARZE)

Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne?Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne? Buzz.gazeta.pl

Co ciekawe, niektóre gniazda działają z więcej niż jednym rodzajem wtyczek. Do gniazdka typu A faktycznie podłączymy tylko wtyczkę typu A. Za to gniazdko typu C ''obsłuży'' bez większego problemu E,F,J,K oraz N.

Najpopularniejsze są gniazda typu C i E - stosowane także w Polsce.

Następne są typy A i B - to standardy używane w Ameryce Północnej. One mają specyficzne płaskie widełki z dziurkami. W gniazdkach wbudowane są kołki, które zapobiegają wypadaniu wtyczki z gniazdka. Dopiero po dłuższym czasie zaczęto stosować bezpieczniejszy trzeci bolec z uziemieniem.

Typ D spotkamy w Afryce.

F możemy znaleźć czasem w Europie oraz Korei Południowej i Egipcie.

Typ N występuje wyłącznie w Brazylii i RPA. Przy czym Brazylia jest ciekawym przypadkiem - tam nie ujednolicono napięcia elektrycznego dla całego kraju i każdy region ma inne rozwiązanie. Izrael jako jedyny na świecie wykorzystuje typ H.

Wtyczki jednofazowe i trójfazowe 

Zostaje jeszcze kwestia zasilania urządzeń trójfazowych i jednofazowych.

Wtyczki jednofazowe znamy najlepiej z życia codziennego. Są częścią mniejszych urządzeń, które nie potrzebują uziemienia - one mają najprostsze gniazda oraz wtyczki. Tak wygląda najpopularniejsza w Europie wtyczka jednofazowa bez uziemienia. Nie potrzebny jest tam ten dodatkowy bolec:

Jednofazowa wtyczka bez uziemienia typu europejskiegoJednofazowa wtyczka bez uziemienia typu europejskiego fot. ThorstenS - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

A tak wygląda dobrze nam znana z Polski wtyczka jednofazowa z uziemieniem:

Jednofazowa wtyczka z uziemieniem standardu C/E/F ('hybrydowa')Jednofazowa wtyczka z uziemieniem standardu C/E/F ('hybrydowa') fot. Chamaeleon - Domena publiczna

Odpowiada standardom C/E/F.

Wtyczki trójfazowe są stosowane w urządzeniach przemysłowych. Te są większe od tych, które znamy z domów. Są bardziej wytrzymałe i wyglądają tak:

Wtyczka trójfazowaWtyczka trójfazowa fot. Ali@gwc.org.uk - Praca własna, CC BY-SA 2.5,

Takie wtyczki są produkowane na całym świecie najczęściej według wprowadzonego w 1999 roku według standardu przemysłowego IEC 60309.

Energia z natury - kto by pomyślał, że rośliny mogą posłużyć za ładowarki

 

Więcej o: