Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne? Tłumaczymy

Na świecie jest 14 różnych typów wtyczek. Dlatego, kiedy jedziemy na wakacje, powinniśmy się upewnić, czy nie potrzebujemy przypadkiem przejściówki do kontaktu. Inaczej możemy się nieźle zdziwić.

Kiedy jedziemy na wakacje w odległą część świata powinniśmy wrzucić do walizki przejściówkę do gniazdka elektrycznego - inaczej możemy nie naładować nawet telefonu.

Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne?

Po pierwsze: W różnych częściach używa się innych rodzajów kontaktów, bo na samym początku procesu podłączania sieci elektrycznej do domów nikt nie przypuszczał, że dojdzie do sytuacji, w której urządzenia produkowane np. w Ameryce, zawędrują do Europy. Mało więc przejmowano się tym, że rozwiązania w poszczególnych krajach różnią się pomiędzy sobą. 

Producentom sieci i sprzętów elektrycznych bardziej też opłacało się stosować swoje patenty niż płacić za wykorzystanie cudzego projektu - donosi strona gadzetomania.pl. A to właśnie najpopularniejsi producenci urządzeń mieli wpływ na to, jakie sieci elektryczne podłączano w danym państwie.

Po drugie: W różnych częściach świata obowiązują do dziś różne standardy zasilania. Stąd wtyczki i gniazdka mają różne kształty.

Typy gniazdek elektrycznych używanych na świecie 

Międzynarodowa Komisja Elektryczna określiła typy gniazdek elektrycznych na całym świecie i oznaczyła je literami. Jest ich 14. Ich nazwy zaczynają się na A, a kończą na N. (TU ZOBACZYSZ MAPĘ W DUŻYM ROZMIARZE)

Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne?Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne? Buzz.gazeta.pl

Co ciekawe, niektóre gniazda działają z więcej niż jednym rodzajem wtyczek. Do gniazdka typu A faktycznie podłączymy tylko wtyczkę typu A. Za to gniazdko typu C ''obsłuży'' bez większego problemu E,F,J,K oraz N.

Najpopularniejsze są gniazda typu C i E - stosowane także w Polsce.

Następne są typy A i B - to standardy używane w Ameryce Północnej. One mają specyficzne płaskie widełki z dziurkami. W gniazdkach wbudowane są kołki, które zapobiegają wypadaniu wtyczki z gniazdka. Dopiero po dłuższym czasie zaczęto stosować bezpieczniejszy trzeci bolec z uziemieniem.

Typ D spotkamy w Afryce.

F możemy znaleźć czasem w Europie oraz Korei Południowej i Egipcie.

Typ N występuje wyłącznie w Brazylii i RPA. Przy czym Brazylia jest ciekawym przypadkiem - tam nie ujednolicono napięcia elektrycznego dla całego kraju i każdy region ma inne rozwiązanie. Izrael jako jedyny na świecie wykorzystuje typ H.

Wtyczki jednofazowe i trójfazowe 

Zostaje jeszcze kwestia zasilania urządzeń trójfazowych i jednofazowych.

Wtyczki jednofazowe znamy najlepiej z życia codziennego. Są częścią mniejszych urządzeń, które nie potrzebują uziemienia - one mają najprostsze gniazda oraz wtyczki. Tak wygląda najpopularniejsza w Europie wtyczka jednofazowa bez uziemienia. Nie potrzebny jest tam ten dodatkowy bolec:

Jednofazowa wtyczka bez uziemienia typu europejskiegoJednofazowa wtyczka bez uziemienia typu europejskiego fot. ThorstenS - Praca własna, CC BY-SA 3.0,

A tak wygląda dobrze nam znana z Polski wtyczka jednofazowa z uziemieniem:

Jednofazowa wtyczka z uziemieniem standardu C/E/F ('hybrydowa')Jednofazowa wtyczka z uziemieniem standardu C/E/F ('hybrydowa') fot. Chamaeleon - Domena publiczna

Odpowiada standardom C/E/F.

Wtyczki trójfazowe są stosowane w urządzeniach przemysłowych. Te są większe od tych, które znamy z domów. Są bardziej wytrzymałe i wyglądają tak:

Wtyczka trójfazowaWtyczka trójfazowa fot. Ali@gwc.org.uk - Praca własna, CC BY-SA 2.5,

Takie wtyczki są produkowane na całym świecie najczęściej według wprowadzonego w 1999 roku według standardu przemysłowego IEC 60309.

Energia z natury - kto by pomyślał, że rośliny mogą posłużyć za ładowarki

 

Więcej o:
Komentarze (40)
Dlaczego na całym świecie gniazdka elektryczne są różne? Tłumaczymy
Zaloguj się
 • mietruk

  Oceniono 14 razy 12

  taka trójfazowa jak na zdjęciu już nie powinna być stosowana-teraz obowiązuje 5-pinowa.

 • selda_comment

  Oceniono 7 razy 5

  Europejską wtyczkę C da radę wcisnąć także do włoskiego gniazda L. Na chama, ale da radę.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 3

  Poki co firmy od aut elektrycznych nie moga sie dogadac n.t. takiego drobiazgu jak standard wtyczki.
  Np. Tesla z Niemiec bedzie sie dala podlaczyc w Norwegii - ale sie nie bedzie chciala ladowac. Paranoja.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 13 razy 3

  Jak sie dobrze popiesci, to sie zawsze zmiesci.

 • amel.ka

  Oceniono 1 raz 1

  Gniazdko typu C (wystepujace m.in. w Polsce) nie obsluzy wtyczki typu J (szwajcarskiej) ! Jesli autor nie pofatykowal sie aby sprawdzic tekst pod wzgledem merytorycznym, skad mam miec pewnosc ze calosc nie ma wiecej takich glupich bledow?

 • immanothere

  Oceniono 3 razy 1

  W moje gniazdko można włożyć wtyczki wszystkich typów.

 • T B

  Oceniono 3 razy 1

  "nie potrzebny" Dobre! :))

 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 1

  'Następne są typy A i B - to standardy używane w Ameryce Północnej. One mają specyficzne płaskie widełki z dziurkami. W gniazdkach wbudowane są kołki, które zapobiegają wypadaniu wtyczki z gniazdka. Dopiero po dłuższym czasie zaczęto stosować bezpieczniejszy trzeci bolec z uziemieniem.'
  Mieszkam i uzywam pradu w USA od 30 lat. Pracuje tez jako elektryk wiec w odroznieniu od autora - wiem o czym pisze.
  W gniazdkach w USA nie ma zadnych 'kołkow, które zapobiegają wypadaniu wtyczki z gniazdka'. Podobnie jak w Polsce gniazdka bez uziemienia sa niezwykla rzadkoscia i oznaczaja, ze instalacja elektryczna takiego domu ma conajmniej 50 lat. Dzisiaj byloby to nielegalne i jest sprawdzane przy jakichkolwiek remontach z pozwoleniami.
  Ponadto w kazdym w miare wspolczesnym domu sa tez specjalistyczne (dedykowane do poszczegolnych urzadzen na ogol wiekszej mocy jak klimatyzatory czy kuchenki el.) gniazdka na 240V. Kazdy dom ma 240V 'ze slupa' ale sa to po prostu 2 fazy po 120V kazda, dajace w sumie 240V wiec korzystajac z takich gniazdek (trzeba wiedziec jak bo przejsciowki nie istnieja) - proste (bez elektroniki) urzadznia z Europy typu grzalka - beda dzialaly. I vice versa. Klimatyzator na 240V z USA bedzie w Polsce dzialal bez problemu, wiem bo sprobowalem. Inna jest jednak czestotliwosc, w USA, Kanadzie itd jest to 60 Hz a w Europie 50. Czyli jesli klimatyzator ma timer
  - bedzie sie mylil. Oznacza to tez, ze przy stosowaniu transformatorkow turystycznych - i jesli urzadzenie liczy czas - moze sie mylic.

 • gandalph

  0

  W Szwajcarii gniazdka są typu J - dziwoląg europejski. W dodatku wtyki telefoniczne do PC/laptopów (na etapie połączeń wdzwanianych z Internetem) miały zupełnie inny układ połączeń niż w Ameryce/reszcie Europy. Potrzebna była specjalna przejściówka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX