Emerytury są niższe niż rok temu. Wszystko przez obniżenie wieku emerytalnego

Prognozowana kwota emerytur Polaków jest aktualnie niższa niż rok temu. Te obniżki to skutek obniżenia wieku emerytalnego. Szczególnie ucierpią kobiety.

Do osób po 35 roku życia zaczęły napływać listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Polacy dostają informację o tym, ile będzie wynosiła ich przyszła emerytura. Odbiorcy listów nie kryją szoku, okazuje się, że świadczenia będą niższe niż się spodziewali.

Prognozowana emerytura zamiast wzrosnąć maleje. Dlaczego? Wszystko przez przywrócenie niższego wieku emerytalnego. 

W zeszłym roku wysyłane przez ZUS obliczenia dotyczyły sytuacji, gdy na swoje świadczenia mieliśmy odkładać dłużej, dlatego kwota była większa. Po obniżeniu wieku, na którym możemy udać się na emeryturę sytuacja się zmieniła.

Obecnie mamy mniej czasu na zapracowanie na świadczenia, natomiast dłużej będziemy z nich korzystać. 

W najgorszej sytuacji znalazły się kobiety. Przejdą one na emeryturę o 7 lat wcześniej, niż zakładano w zeszłym roku. Przykładowe wyliczenia dla pań, które zarabiały 4 tys. zł brutto sporządził "Super Express".

Według nich rok temu kobieta, która odłożyła na koncie 156 tysięcy złotych składek, miała dostać emeryturę w wysokości 1655 złotych.

Przez to, że według nowych zasad kobieta będzie pracowała krócej o 7 lat na jej koncie zostanie tylko 178 tysięcy złotych, a prognozowana emerytura to już 1167 złotych, czyli mniej o 488 zł niż rok temu.

W lepszej sytuacji są mężczyźni, których świadczenia nie spadną aż tak diametralnie.

Ta pani rozbraja szczerością. "Warszawa była szara, ale dziś nie jest lepiej. Przez ludzi"

Więcej o: