Deszcz spadających gwiazd już w ten weekend. Zjawisko perseidów obejrzymy gołym okiem

Perseidy możemy oglądać już teraz. Jednak kulminacja 'deszczu spadających gwiazd' nastąpi dopiero w weekend. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem.

Chociaż 'spadające gwiazdy' nie spełniają naszych życzeń, to i tak robią duże wrażenie. Zjawisko Perseidów widać dobrze gołym okiem nawet w dużych miastach, a już wkrótce będziemy mogli się o tym przekonać.

Kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

Jak czytamy na stronie Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, w tym roku 'deszcz spadających gwiazd' możemy oglądać od 9 do 15 sierpnia. Jednak kulminacja zjawiska przypadnie na dwie noce - z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia.

Podczas godzinnej obserwacji będzie można zobaczyć nawet około 100 'spadających gwiazd'. Oznacza to, że w ciągu każdej minuty zaobserwujemy co najmniej jedną z nich.

Jak oglądać Perseidy?

Najlepsze miejsca do oglądania nieba znajdują się na obrzeżach miast, jednak niektóre zjawiska udaje się obserwować także wśród miejskiego zgiełku. Tak jest z Perseidami. Jednak i tak warto znaleźć miejsce, w którym nieba nie przesłaniają budynki i nie oświetlają miejskie światła. Warto też sprawdzić wcześniej, gdzie znajduje się gwiazdozbiór Perseusza, który będziemy obserwować lub wyposażyć się w aplikację, która ułatwi nam poszukiwania także poza domem

Czym są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się co roku z ziemską w dniach 17-24 lipca. Perseidy są obserwowane już od 2000 lat, a najwcześniejsze informacje o zjawisku pochodzą z Dalekiego Wschodu. 'Deszcz spadających gwiazd' często nazywany jest 'łzami świętego Warzyńca', ze względu na dzień jego męczeńskiej śmierci przypadający na 10 sierpnia. 

Perseidy 2018 już lada chwila. Kiedy deszcz meteorów osiągnie swoje maksimum?

Więcej o: