Trwa inwazja ćmy azjatyckiej w Polsce. Owad zżera rośliny i rozprzestrzenia się po kraju

Inwazja ćmy azjatyckiej w Polsce niszczy krzewy bukszpanu. Na zachodzie Europy owad wyrządził już wiele szkód.

Co roku w Polsce pojawiają się inwazje owadów. Nasz kraj atakowała już azjatycka biedronka czy szrotówki, które niszczyły kasztanowce i lipy. Tym razem przez ćmy azjatyckie zagrożone są krzewy bukszpanu.

Ćma azjatycka. Jak atakuje roślinę?

Jak donosi rmf.fm, ćma występuje wyłączenie na obszarze Chin, Indii i Rosji. Jednak cydalima perspectalis pojawiła się w Polsce już w 2012 roku w okolicach Wrocławia. Do dzisiaj owad zamieszkał już w Krakowie, Łodzi i Warszawie. 

Ćmy nie mają polskiej nazwy, jednak są nazywane bukszpanowymi ze względu na to, że atakują wyłącznie te rośliny. Krzewy bukszpanu są w Polsce powszechne, zwykle wykorzystuje się je w ogrodach, także tych historycznych, gdzie pełnią rolę żywopłotów i ogrodzeń zamków oraz pałaców. Inwazja ciem zniszczyła już prawie do cna zasoby bukszpanu na kaukaskim wybrzeżu Rosji, dlatego możemy wnioskować, że to samo stanie się z rośliną w naszym kraju.

Jaja składane są bezpośrednio na liściach bukszpanu, następnie w ciągu kilku tygodni rozwijają się larwy, które żerują wyłącznie na bukszpanie, powodując bardzo wyraźne uszkodzenia liści i młodych gałązek. Larwy są długie, mają nawet kilka centymetrów, łatwo je zauważyć, bowiem są dość jaskrawo ubarwione - wyjaśnia zjawisko dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
 

Inwazja ćmy azjatyckiej w Polsce. Jak z nią walczyć?

Klimat, z którego pochodzą ćmy azjatyckie, jest bardzo podobny do naszego. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że larwy owadów przetrwają zimę. W związku z tym właściciele bukszpanów powinni być przygotowani na walkę ze szkodnikiem lub rozpocząć ją już teraz.

Jeśli w tym roku pogoda się utrzyma, będziemy mieli trzy pokolenia, czyli zimę będą próbowały przetrwać miliony larw. Z całą pewnością część z nich przeżyje i da na wiosnę początek kolejnemu pokoleniu - ostrzega Michalski.

Jak podaje wp.pl, bardzo ważne jest nawożenie bukszpanów. Należy je także regularnie podlewać oraz przycinać. W usuwaniu larw może pomóc też mocny strumień wody, który zmiecie je z powierzchni roślin. Ponadto o dobro bukszpanów dba także sama natura. 

Ćmą żywią się sikorki (bogatka i modraszka), również niektóre ptaki z rodziny krukowatych, chociażby sroki - mówi Przemysław Szwałko z Zarządu Zieleni Miejskiej cytowany przez wp.pl.

Sinice - czym są i czy są niebezpieczne?

Więcej o:
Komentarze (36)
Inwazja ćmy azjatyckiej. Jak z nią walczyć?
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 7

  Gdyby nie wytrzebiony wróbli, sytuacja z "nowymi" szkodnikami nie byłaby tak krytyczna.
  Wróble w okresie lęgowym karmią młode larwami, a same też robaczkiem nie pogardzą.
  Na dobrą sprawę wszystkie ptaki są mięsożerne, a większość wszystkożernych.

 • irena wojtas

  Oceniono 8 razy 6

  Wszystkim moim sąsiadom larwy tej ćmy zniszczyły doszczętnie bukszpany. Moje uratowałam w pierwszym rzucie ( w zeszłym roku ). Niestety w tym roku dopadły i moje bukszpany, a to z powodu nawału innych prac. Polecam jednak sprawdzoną metodę. Przede wszystkim opryski Mospilanem. Robiłam to co 2 tygodnie. Gąsienice same spadały na ziemię. Dla pewności po 2 dniach od oprysków traktowałam bukszpany silnym strumieniem wody. Codziennie sprawdzałam też czy nie ma na nich ciem. Są jak białe motyle z ciemnymi brzegami na skrzydłach. Życzę powodzenia w walce z paskudztwami.

 • sensej

  Oceniono 6 razy 4

  Pozbywanie się ptaków doprowadzi do plag larw i owadów- proste. Pozbywanie się pszczół doprowadzi do głodu-proste. Stosowanie oprysków nic nie pomoże człowiekowi.

 • ziggybum

  Oceniono 8 razy 4

  No szok! Owad, czy inny organizm, adaptuje się, zmienia warunki, przystosowuje się. To się nazywa ewolucja - to jest właśnie ta wg karłów kreacjonizmu "nieobecna w wykopaliskach forma przejściowa", z której być może powstanie nowy gatunek ćmy, zamieszkujący Europę. Nota bene "formą przejściową" jest każda odmiana, rasa czy gatunek, z którego powstał czy powstanie inny - nieważne czy wymarły czy żyjący, któtkotrwały czy utrzymujący się miliony lat w podobnej formie.

 • doomsday

  Oceniono 5 razy 3

  Nie bez znaczenia jest też traktowanie trawników pestycydami, żeby były bardziej zielone niż u sąsiadów. To pestycydy zabijają najwięcej ptactwa . W wielu krajach w związku z tym ich stosowanie w miastach jest zabronione.

 • kirdan1

  Oceniono 1 raz 1

  dostępne są pułapki na cydalima perspectalis: PUŁAPKA FEROMONOWA na ćmę bukszpanową DELTASTOP CDP, PUŁAPKA LEJKOWA Z FEROMONEM NA ĆMĘ BUKSZPANOWĄ

 • palo_ma1

  Oceniono 1 raz 1

  Pułapka feromonowa zamówiona, zobaczymy.

 • kisssmyass

  Oceniono 3 razy 1

  podobno ćma cechuje się wielką odwagą w dążeniu do światła.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX