Pogoda. Rząd rozsyła SMS-y z ostrzeżeniami. "Uwaga, zabezpiecz dobytek"

W okolicach godziny 14 w piątek Polacy zaczęli masowo dostawać SMS-y od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniami pogodowymi. W piątek pogoda gwałtownie się pogorszy, RCB zaleca ostrożność.

W piątek w najbliższych godzinach popołudniowych pogoda w całej Polsce gwałtownie się pogorszy. Upalny skwar zamieni się w nagłe burze, możliwe są nawet opady gradu. Przed tymi zjawiskami pogodowymi Polacy z czterech województw zaczęli dostawać ostrzeżenia SMS od RCB, czyli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Załamanie pogody - RCB ostrzega i wysyła SMS

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła Polakom wiadomości w formacie SMS z ostrzeżeniem przed gwałtowną zmianą pogody. Uważać powinni szczególnie mieszkańcy województw: mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Alert RCBAlert RCB Fot. Buzz.Gazeta.pl

Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe

- SMS-y o takiej treści dotarły do mieszkańców. Adresata podpisano jako Alert RCB.

Alert RCB - o co chodzi?

Alert RCB to pilotażowy program wczesnego ostrzegania obywateli. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że otrzymywanie takich SMS-ów jest całkowicie bezpłatne. Alerty będą wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie.

Docelowo SMS-a otrzymać ma każdy, kto przebywa w obszarze narażonym na wystąpienie zagrożenia. Z systemu ostrzeżeń nie da się wypisać, ale również nie zobowiązuje on do niczego. SMS-a otrzymają abonenci wszystkich sieci zarejestrowanych na terenie Polski, również klienci z kartami prepaid.

Pogoda w Polsce - piątek i sobota gwałtowna zmiana

Po wielu dniach upałów z bardzo wysokimi temperaturami nad Polskę nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. Wszystkiemu winny jest niż Oriana, który przyniesie ze sobą nagłe burze z opadami deszczu i gradu. Możliwe są lokalne podtopienia.

IIMGW wydało ostrzeżenia dla województw szczególnie narażonych na gwałtowne zjawiska pogodowe:

Pierwszy stopień zagrożenia ogłoszono dla województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i śląskiego.

Drugi stopień zagrożenia ogłoszono m.in. dla województwa mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Więcej o: