Czesi zrobili animację za 4 miliony dolarów. Nie pomaga nawet Karel Gott: "Wypala oczy"

"Dobosz i księżniczka" jest najnowszą produkcją z Czech. Pokazano zwiastun animacji, więc co nieco już można ocenić. I nie jest dobrze, naprawdę. Chyba jest nawet gorzej, niż w naszym rodzimym "Wiedźminie", gdzie tylko smok został zmasakrowany, a nie całość.

"Dobosz i księżniczka" ("Bubeník a princezna") to animowana "rodzinna komedia" w 3D z Czech. Trafi do kin nie tylko czeskich, ale również na całym świecie. I to nie w 1995 roku, co sugeruje wykonanie, ale już niedługo. Premierę zapowiedziano na zimę 2018. Właśnie pokazano najnowszy zwiastun dzieła, które "odrobinę" zatrzymało się w czasie.

Dobosz i księżniczka - zwiastun sprzed wieków

Jak widzicie, czeskie poczucie humoru nie opuszcza twórców "Dobosza i księżniczki". Połączyli fragmenty fabuły z mniej znanej baśni braci Grimm ("Dobosz") ze swoimi pomysłami na to, co śmieszy rodziców i dzieci w 2018 roku. Wyszło jak wyszło, film zapewne przejdzie bez echa przez wszystkie kraje, w których zostanie pokazany. Dla Polaków znaleźli go blogerzy-miłośnicy filmów z Filmawki, dzięki czemu również i my dowiedzieliśmy się o istnieniu tego "dzieła".

Produkcja kosztowała 82 miliony koron czeskich, co daje prawie 4 miliony dolarów (13,7 mln złotych). Nie jest to zawrotna suma - pierwsza część "Shreka" miała budżet 60 milionów dolarów, prawie 19 milionów złotych kosztował nasz polski "Wiedźmin" w wersji filmowej, i to 17 lat temu. Za 4 miliony dolarów nie można spodziewać się cudów. Ale wiemy na pewno, w co nie zainwestowano - w animację, choć to przecież film animowany. Ta wypala oczy i wygląda, jakby zatrzymała się 20 lat temu, w epoce pierwszych filmów animowanych 3D. Na co więc poszły pieniądze?

Król Karel Gott

Jedną z osób, które podkładają głos do animowanych kanciastych postaci, jest sam Karel Gott, co może trochę tłumaczyć wydatki. No i dubbinguje samego króla, a to jak wiadomo, musi kosztować.

 

Karel Gott to niegasnąca gwiazda czeskiej muzyki, zaraz za Heleną Vondráckovą. Na całym świecie liczba jego sprzedanych płyt liczona jest w dziesiątkach milionów (szacuje się, że mógł sprzedać nawet 100 milionów!).

"Dobosz i księżniczka" - aż oczy bolą

Z jakości animacji śmieją się nie tylko Polacy, ale również sami Czesi. Także i oni nawiązują do jakości grafiki:

Nawet Doom z 1993 wypada lepiej

A co wy myślicie o tej estetycznie wątpliwej produkcji? Będzie hit?

"Dobosz i księżniczka" ("Bubeník a princezna"), reż. Alex Pieter, scen. Alex Pieter, prod. ANGELS PICTURES

Więcej o:
Komentarze (28)
"Dobosz i księżniczka" - czeska animacja za 4 miliony dolarów. Nie pomaga nawet Karel Gott: "Wypala oczy"
Zaloguj się
 • hunkyyankee

  Oceniono 10 razy 6

  Korona królów?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 3 razy 3

  a kto powiedział że wszystkie filmy muszą wyglądać jakby je robił Pixar? Czesi zrobili komedie, wiec taka konwencja mi nie przeszkadza... Za to nadęty styl w albańskiej telenoweli z lat 90 tych udającej Gre o Tron zwany u nas szumnie "Korona Królów" już bardziej

 • Oceniono 5 razy 3

  do pana kleksa w kosmosie i innych produkcji czesi robili mase efektow specjalnych i wspierali inne polskie filmy tez- zawsze stali wyzej

 • Piotr Rodzoch

  Oceniono 5 razy 3

  Czasami zastanawiam się, czy ludzie, którzy coś takiego robią mają oczy... Serio.

 • baniak-rulez

  Oceniono 5 razy 1

  jak by to powiedzie 'czeski film'

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 1

  Czeskie bajki zna pół Europy. Były kiczowate ale wszyscy je lubili. Ich auto też większość lubi....

 • A Men

  0

  Przypomina mi trochę teledysk Marylina Mansona - "I don't like the drugs but the drugs like me"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX