Inteligentne gawrony będą zbierać śmieci we francuskim parku. Wkrótce pracę zacznie 6 ptaków

Specjalnie wyszkolone gawrony już w przyszłym tygodniu zostaną 'zatrudnione' w parku rozrywki Puy du Fou w centralno-zachodniej Francji. Będą zajmowały się zbieraniem śmieci.

Na stronie historycznego parku rozrywki Puy du Fou pojawiła się niecodzienna informacja. W małym miasteczku Les Epesses zostaną zatrudnieni nietypowi pracownicy. Park posprzątają gawrony.

Pomysłodawcą akcji jest kierownik Akademii Sokolnictwa, który uważa, że ten sposób sprzątania może stać się prawdziwą ekologiczną rewolucją.

Obserwowałem gawrony i przyszedł mi do głowy pomysł, by wyszkolić je w oczyszczaniu otoczenia z odpadów - mówi Christophe Gaborit, kierownik projektu.

Mężczyzna od 2000 roku szkoli gawrony za pomocą specjalnej drewnianej skrzynki. Jego konstrukcja przypomina trochę magiczne pudła używane przez magików. Kiedy ptak wkłada drobny kawałek w odpowiedni otwór w drewnie, otrzymuję nagrodę w postaci pokarmu.

To ptaki, które niesprawiedliwie ocenia się jako "szkodliwe", dzięki tej akcji mają szansę poprawić swój wizerunek oraz pomóc w sprzątaniu - twierdzi Gaborit.

Jednak gawrony nie dbały o swój wizerunek i próbowały oszukiwać swojego 'trenera'. Gdy nie mogły znaleźć śmieci, wkładały do skrzynki małe kawałki drewna. 

Tym razem jednak wybrana szóstka ptaków ma spisać się na medal. Christophe obiecuje, że ptaki nauczą odwiedzających park, w jaki sposób dbać o środowisko.

Jak działają ptasie uszy?

Więcej o: