Jak wygląda człowiek po uderzeniu pioruna? Na skórze pojawia się niezwykły wzór

Co się dzieje z człowiekiem, w którego uderzył piorun? Ci, co przeżyli, przez następne dni noszą na skórze ślad, który przypomina o tym, co się stało. To tzw. figury Lichtenberga.

Uderzenie przez piorun nie jest równoznaczne ze śmiercią. Zdecydowana większość poszkodowanych przeżywa do wyjątkowo rzadkie zdarzenie. Uderzenie pioruna w człowieka może skończyć się poważnymi obrażeniami, dlatego w czasie burzy trzeba zachować szczególną ostrożność. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe, a tak naprawdę piorun może trafić w każdego na dworze w czasie burzy.

Największe szanse na przeżycie mają osoby, które piorun trafił pośrednio - uderzył w pobliski obiekt. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, mają też mniejsze szanse, bo piorun, który trafi prosto w człowieka, może zabić na miejscu.

Co się dzieje z człowiekiem po uderzeniu pioruna?

Kiedy piorun trafia w człowieka, ten (jeśli przeżyje) prawie na pewno straci przytomność, może też dojść do zatrzymania akcji serca, utraty pamięci, uszkodzenia mózgu. Piorun to ogromna energia, która trafiając w ciało w ułamku sekundy przeszywa je całe.

Ci, którzy przeżyli uderzenie pioruna, mówią później, że niczego nie pamiętają, a po porażeniu obudzili się dopiero w szpitalu. Zetknięcie z ładunkiem elektrycznym o takiej mocy uszkadza mózg, u niektórych osób permanentnie. Nie wszystkie dolegliwości będą też odkryte od razu w szpitalu - mogą one wystąpić dopiero później, w zależności od sytuacji. Ale ponieważ działanie mózgu to dla naukowców wciąż jeszcze częściowo zagadka, zdarzają się przypadki, w których uderzenie pioruna poprawiało stan człowieka.

"Psychology Today" donosi wręcz o "super-ludziach", którym porażenie odblokowało w mózgu niewykorzystywane dotąd rejony, dzięki którym odkryli oni w sobie zupełnie nowe umiejętności.

Wyładowanie elektryczne w czasie burzy to również bardzo wysoka temperatura. Piorun trafiając w piasek topi go do postaci fulgurytu. Ubranie, które nosi na sobie człowiek trafiony przez piorun, może się zapalić, płuca mogą ulec poparzeniu, tak samo jak skóra.

Figury Lichtenberga - wzory na skórze

Na skórze trafionego przez piorun człowieka pojawiają się niezwykłe ślady, zwane figurami Lichtenberga. Mogą one być widoczne przez kilka dni, a w niektórych przypadkach nawet tygodni. Niekiedy są tylko bardzo delikatnym wzorem na skórze, u innych są wypalone do czerwoności.

Figury Lichtenberga pojawiają się rzadko u nielicznych trafionych piorunem osób. Jak powstają, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu:

 

W tym przypadku naturalnie elektrycznością wypalane jest drewno w fantazyjny kształt. Jednak dokładnie to samo dzieje się na skórze człowieka w ułamku sekundy. Kolor, jaki przybierają te tymczasowe "tatuaże", może być różny - u jednych figura będzie sinoczerwona, u innych - ledwo widoczna i blada.

Ale bywają też takie przypadki, w których piorun pozostawia po sobie nieestetyczny, rozlany ślad na skórze:

Bywa też tak:

 
Więcej o: