Jak wygląda człowiek po uderzeniu pioruna? Na skórze pojawia się niezwykły wzór

Co się dzieje z człowiekiem, w którego uderzył piorun? Ci, co przeżyli, przez następne dni noszą na skórze ślad, który przypomina o tym, co się stało. To tzw. figury Lichtenberga.

Uderzenie przez piorun nie jest równoznaczne ze śmiercią. Zdecydowana większość poszkodowanych przeżywa do wyjątkowo rzadkie zdarzenie. Uderzenie pioruna w człowieka może skończyć się poważnymi obrażeniami, dlatego w czasie burzy trzeba zachować szczególną ostrożność. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe, a tak naprawdę piorun może trafić w każdego na dworze w czasie burzy.

Największe szanse na przeżycie mają osoby, które piorun trafił pośrednio - uderzył w pobliski obiekt. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, mają też mniejsze szanse, bo piorun, który trafi prosto w człowieka, może zabić na miejscu.

Co się dzieje z człowiekiem po uderzeniu pioruna?

Kiedy piorun trafia w człowieka, ten (jeśli przeżyje) prawie na pewno straci przytomność, może też dojść do zatrzymania akcji serca, utraty pamięci, uszkodzenia mózgu. Piorun to ogromna energia, która trafiając w ciało w ułamku sekundy przeszywa je całe.

Ci, którzy przeżyli uderzenie pioruna, mówią później, że niczego nie pamiętają, a po porażeniu obudzili się dopiero w szpitalu. Zetknięcie z ładunkiem elektrycznym o takiej mocy uszkadza mózg, u niektórych osób permanentnie. Nie wszystkie dolegliwości będą też odkryte od razu w szpitalu - mogą one wystąpić dopiero później, w zależności od sytuacji. Ale ponieważ działanie mózgu to dla naukowców wciąż jeszcze częściowo zagadka, zdarzają się przypadki, w których uderzenie pioruna poprawiało stan człowieka.

"Psychology Today" donosi wręcz o "super-ludziach", którym porażenie odblokowało w mózgu niewykorzystywane dotąd rejony, dzięki którym odkryli oni w sobie zupełnie nowe umiejętności.

Wyładowanie elektryczne w czasie burzy to również bardzo wysoka temperatura. Piorun trafiając w piasek topi go do postaci fulgurytu. Ubranie, które nosi na sobie człowiek trafiony przez piorun, może się zapalić, płuca mogą ulec poparzeniu, tak samo jak skóra.

Figury Lichtenberga - wzory na skórze

Na skórze trafionego przez piorun człowieka pojawiają się niezwykłe ślady, zwane figurami Lichtenberga. Mogą one być widoczne przez kilka dni, a w niektórych przypadkach nawet tygodni. Niekiedy są tylko bardzo delikatnym wzorem na skórze, u innych są wypalone do czerwoności.

Figury Lichtenberga pojawiają się rzadko u nielicznych trafionych piorunem osób. Jak powstają, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu:

W tym przypadku naturalnie elektrycznością wypalane jest drewno w fantazyjny kształt. Jednak dokładnie to samo dzieje się na skórze człowieka w ułamku sekundy. Kolor, jaki przybierają te tymczasowe "tatuaże", może być różny - u jednych figura będzie sinoczerwona, u innych - ledwo widoczna i blada.

Ale bywają też takie przypadki, w których piorun pozostawia po sobie nieestetyczny, rozlany ślad na skórze:

Bywa też tak:

Więcej o:
Komentarze (12)
Figury Lichtenberga na skórze. Jak wygląda człowiek po uderzeniu pioruna?
Zaloguj się
 • java77

  Oceniono 4 razy 4

  moj kolega przezyl w mlodosci uderzenie pioruna.Niestety jego kolega tego nie przezyl.Co roku chodze mu zapalic znicz.Juz 30 lat bedzie.A ten co przezyl ma blizne po lancuszku na szyi i klamra od paska mu sie wypalila.Caly metal jaki mial na sobie wyparowal.Po 30 latach blizny sa nadal wyrazne.Spedzil wtedy 2 tyg nieprzytomny w szpitalu.Nie mogli go dobudzic.Cud ze zyje.

 • marko_uk

  Oceniono 14 razy 2

  Słyszałem gdzieś, że kiedyś piorun walnął jednego z chłopców kradnących księżyc, stąd te nieodwracalne zmiany w mózgu... A że pół wieku temu medycyna nie była tak rozwinięta jak dzisiaj, więc mamy co mamy...

 • cucurucu

  Oceniono 2 razy 0

  Znalem goscia, ktory dwa razy przezyl uderzenie piorunem, wzorku nie widzialem za to wszyscy nazywali go Piorunek

 • qwertura

  Oceniono 2 razy 0

  Wzorki robione przez piorun są straszne, ale sam rysunek tych "paprotek" jest super na tatuaż!

 • zwyczajnyszaryobywatel

  Oceniono 3 razy -1

  Mój sąsiad też ma taki wzór ale chyba od nadmiaru spożywania.....

 • six_a

  Oceniono 3 razy -1

  dalibyście same zdjęcia, bo tego tekstu nie da się czytać.

 • archieil

  Oceniono 6 razy -2

  Odradzam wędrówki pod chmurą burzową.

  A jeśli piorun słychać 0.5km od nas to już pod chmurą jesteśmy.

  Inna sprawa, że prawdopodobnie pomiary prędkości dźwięku i światla dzięki burzom zostały zmotywowane.

 • rumpa

  Oceniono 16 razy -6

  Wzorek jak wzorek, nawet ładny, ale to coś pełniące obowiązki biustonosza - jak mniemam - to jest dopiero koszmar.

 • supermarjan

  Oceniono 6 razy -6

  Pshe Sr Ane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX