Turczynka nie wiedziała, gdzie jest Wielki Mur Chiński. Publiczność też się skompromitowała

To był chyba najbardziej żenujący odcinek "Milionerów" na świecie. Turczynka Su Ayhan odpowiadała na pytanie "gdzie jest Wielki Mur Chiński?". Nie pomogła publiczność, więc 26-latka zadzwoniła jeszcze do przyjaciela.

"Milionerzy" to teleturniej wymagający od uczestnika coraz większego wysiłku intelektualnego w miarę odpowiadania na kolejne pytania. Te pierwsze zazwyczaj są tak proste, że gracz bez problemu dochodzi do gwarantowanej najniższej kwoty. Zapewne też większość z was, kiedy widzicie pytanie...

Gdzie znajduje się Wielki Mur Chiński

... myśli: "no jak to, ale głupie". Okazuje się jednak, że można mieć z nim problem. Su Ayhan z tureckiej edycji "Milionerów" na pewno go miała, kiedy zobaczyła cztery możliwe odpowiedzi:

 • A Chiny
 • B Indie
 • C Korea Południowa
 • D Japonia

Być może uznała, że to pytanie podchwytliwe, że zaraz zaliczy wpadkę wszech czasów. Znacie "Milionerów" nie od dzisiaj, wiecie, że nawet proste pytania niekiedy są bardzo trudne. Su Ayhan poprosiła o pomoc publiczność.

A potem zadzwoniła jeszcze do kolegi, bo publiczność też nie pomogła. Niby większość była za odpowiedzią A - W Chinach, ale 49 procent publiczności zaznaczyło jednak pozostałe opcje, co sprawiło, że Su nabrała (uzasadnionych?) wątpliwości.

 

Na szczęście jej kolega nie wiedział, co się dzieje w studio i jak wielkie rozterki przeżywa jego przyjaciółka w tej chwili. Bez wahania wskazał poprawną odpowiedź, a Su mogła przejść do kolejnego pytania. Na którym zresztą odpadła, nawet bez minimalnej kwoty gwarantowanej.

"Milionerzy" w wersji tureckiej

Turecka wersja telewizyjnych "Milionerów" różni się od naszej. I naprawdę nie dziwi nas, że Su Ayhan odrobinę spanikowała przy tym stosunkowo prostym pytaniu. U nas nad każdą odpowiedzią można myśleć dowolnie długo. Turcy dodali coś od siebie, pewien element niepokoju - tykający zegar, odliczający do końca czasu przeznaczonego na udzielenie poprawnej odpowiedzi.

Odcinek z tym pytaniem wzbudził aż narodową dyskusję w Turcji na temat stanu edukacji w kraju. Jeden z tureckich komentatorów dziennika "Hurriyet", Ahmet Hakan, odniósł się nawet do reform w Turcji:

Problem z ignorancją w kraju jest tak gigantyczny, że nie rozwiążą go nawet reformy Ministra Edukacji Ziyi Selcuka.

Wielki Mur Chiński - gdzie się znajduje?

Odpowiedź na pytanie "Gdzie znajduje się Wielki Mur Chiński" jest w sumie zawarta w samym pytaniu. Wielki Mur Chiński jest w Chinach. Ale nie tylko. Gdyby Su Ayhan dostała zamiast odpowiedzi A - Chiny odpowiedź A - Korea Północna lub A - Mongolia, to miałaby jeszcze większy problem. Wielki Mur Chiński to cały system fortyfikacji, których fragmenty znajdziemy również w Korei Północnej i w Mongolii. Tak że tylko pozornie to pytanie było bardzo proste, a Su Ayhan miała prawo się zastanawiać.

Więcej o:
Komentarze (67)
Milionerzy. Gdzie jest Wielki Mur Chiński? Uczestniczka i publiczność się skompromitowali
Zaloguj się
 • wudeer

  Oceniono 21 razy 15

  pytanie mogło być podchwytliwe. są przecież pierogi ruski i istnieje Szwajcaria Kaszubska oraz ta karczma Rzym się nazywa! ;-)

 • franclajn

  Oceniono 13 razy 11

  Przypominiał mi się w tym kontekście wywiad wybitnego wizjonera i stratega z Żoliborza, pana Kaczyńskiego Jarosława, z zawodu Prezesa, który w następujący sposób wypowiedział się był na temat Turcji dla prawicowego portalu wPolityce:
  'Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo. Mój śp. brat mówił wielokrotnie, że chciałby, żeby o Polsce tak mówiono. Ten rodzaj wielkości jest do zdobycia'.

 • mnis

  Oceniono 10 razy 10

  Czemu mnie to nie dziwi. Erdogana tez sobie sami poprzez głosowanie wybrali.

 • erhapl

  Oceniono 12 razy 10

  Dawno, dawno temu, była taka dziecięca zagadka: Po wodzie pływa, kaczka się nazywa. Co to jest?

  Ok.70% pytanych odpowiadało: ŁABĘDŹ...

 • barakuda62

  Oceniono 15 razy 7

  Kolejny dowód że Erdogan rządzi ciemnym ludem a "nasz" Kurdupel robi wszystko by stopień skretynienia społeczeństwa też oscylował wokół 50% co w wyborach dałoby mu te same możliwości tzn. napisania Kaczej Konstytucji z przewodnią rolą jego partii i władzę absolutną aż do śmierci z tytułem generalissimusa Kaczyczystanu.

 • Marek Uniowski

  Oceniono 5 razy 5

  I tak była mądrzejsza od najmądrzejszego wolaka - zwolennika PISlamu

 • tonz2

  Oceniono 7 razy 5

  Pytanie z prostych. Kto ma w Polsce największą władzę? A. prezydent B. premier C. J. Kaczyński D. o. Rydzyk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX