Ten kubek jest okrągły czy kwadratowy? Iluzja sprytnie oszukuje nasz mózg

W sieci trwa dyskusja na temat kształtu kubka projektu Tony'ego Fishera. Jedni uważają, że jest okrągły, a reszta, że kwadratowy. Jak to możliwe?

Tony Fisher stworzył kubek, który na pozór wydaje się być okrągły. Jednak kiedy postawimy go przed lustrem, okazuje się, że w odbiciu staje się kwadratowy.

Kiedy przekręcimy naczynie o 180 stopni, sytuacja jest odwrotna. W naszych rękach kubek staje się kwadratowy, a w odbiciu lustrzanym wyraźnie widać owal. 

 

Dla potwierdzenia wiarygodności Fisher napełnia kubek mlekiem w trakcie trwania wideo. Dzięki temu wiemy, że operator nie zastosował żadnych sztuczek z kamerą. Nie nastąpiła także podmiana naczynia czy też cięcie filmu. 

Twórca złotego kubka informuje pod swoim nagraniem, że został stworzony według specjalnego projektu matematyka Kokichiego Sugihary. Japończyk jest znanym artystą, który specjalizuje się w iluzjach optycznych.

Sugihara dzięki swoim umiejętnościom i wiedzy matematycznej potrafi obliczyć kąty tworzonych przez siebie figur z taką dokładnością, że zmieniają one wygląd w zależności od miejsca, z którego na nie patrzymy. Właśnie te obliczenia wykorzystał Fisher w swoim projekcie i wywołał dyskusję w sieci.

Kokichi Sugihara za swoje dokonania otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie 'Best Illusion of the Year Contest' w 2010 i 2013 roku. Z kolei w roku 2015 i 2016 zdobył statuetkę za 2. miejsce w tej samej rywalizacji.'

Poznaj ukrytą prawdę o sobie! Japończycy sprawdzają to prostym testem

Więcej o:
Komentarze (44)
Ten kubek jest okrągły czy kwadratowy? Iluzja sprytnie oszukuje nasz mózg
Zaloguj się
 • kchc

  Oceniono 12 razy 8

  "Twórca złotego kubka informuje pod swoim nagraniem, że został stworzony według specjalnego projektu.." - kolejny "redaktor", który powinien zmienić pracę (według specjalnego projektu).

 • m.godwin

  Oceniono 6 razy 6

  Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że kwadratowe jest kwadratowe, a okrągłe okrągłe.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 6

  Górna krawędź kubka nie jest "prosta".
  Jest tak ukształtowana, by pod pewnym kątem jej rzut perspektywistyczny miał kształt koła.
  To co widzimy to dwumiarowe odwzorowanie przestrzeni trójwymiarowej.
  To odwzorowanie nie jest jednoznaczne i tyle.

 • Te Pe

  Oceniono 6 razy 6

  "Dla potwierdzenia wiarygodności Fisher napełnia kubek mlekiem w trakcie trwania wideo. Dzięki temu wiemy, że operator nie zastosował żadnych sztuczek z kamerą. "
  A Ridley Scott w filmie "Obcy. Ósmy pasażer Nostromo" schodzi z kamerą razem z oddziałem Marines aż do piwnic generatora atmosfery gdzie robale zrobiły sobie gniazdo dzięki czemu wiemy, że Obcy istnieją na prawdę i wygryzają się z ciał schwytanych ludzi niczym owady z poczwarek.

 • bogucjusz

  Oceniono 7 razy 5

  Kubek jest bryłą, określenie "kwadratowy", "okrągły" tyczy się obiektów płaskich. Pytanie z du...y.

 • shtalman

  Oceniono 11 razy 5

  Iluzja na miarę naszego geniusza politycznego który twierdzi że nikt nam nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne a 1/3 narodu na niego głosuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX