Ebenezer Cobb Morley na Google Doodle. Kim był i co mu zawdzięcza piłka nożna?

Ebenezer Cobb Morley jest dzisiejszych bohaterem Google Doodle. To właśnie dziś przypada 187 rocznica jego urodzin. Piłka nożna zawdzięcza mu swoje istnienie.

Ebenezer Cobb Morley urodził się 16 sierpnia 1831 roku w Hull w Wielkiej Brytanii. Był gentelmanem, który od młodego wieku intensywnie grał w piłkę nożną. Jego też uznaje się za ojca piłki nożnej w takiej formie, w jakiej znamy ją dzisiaj.

Ebenezer Cobb Morley i oficjalne zasady gry w piłkę nożną

W 1863 roku z jego inicjatywy powstał związek FA - The Football Association, pierwszy na świecie związek piłkarski. Ebenezer Cobb Morley spisał zasady, jakimi ma się kierować współczesna piłka nożna.

 

Przedtem piłkarze grali, ale według zasad własnych - np. każda uczelnia miała swoje wewnętrzne zasady, które uzgadnianio na potrzebę meczów z innymi drużynami. Ebenezer Cobb Morley stworzył coś, co zostało nazwane "Laws of the Game" - czyli skodyfikowane zasady gry w piłkę nożną, początkowo nazywane "zasadami londyńskimi". Te i tylko te zasady gry były uznawane w czasie meczów, jeśli drużyny chciały grać pod patronatem FA (a potem FIFA).

Jedenaście londyńskich klubów i szkół zgodziło się 26 października 1863 na grę zgodnie z zasadami ustalonymi wspólnie, pod przewodnictwem Ebenezera Cobba Morley'a. Zasad wiele nie było, bo zaledwie 13, ale dzisiaj jest ich niewiele więcej - zasady "urosły" do 17 punktów. 

Ebenezer Cobb Morley - nie tylko piłka nożna

Ebenezer Cobb Morley był nie tylko zaangażowany w tworzenie współczesnej i cywilizowanej piłki nożnej. Był również społecznikiem, zaangażowanym w życie publiczne i sędzią pokoju. Żył 93 lata i zmarł 20 listopada 1924 roku. Poświęcono mu Google Doodle w rocznicę jego urodzin.

Więcej o: