Chciał wejść na namalowaną na podłodze czarną plamę. Wpadł do 2,5-metrowego dzieła sztuki autorstwa Anisha Kapoora

Jeden z odwiedzających muzeum Serralves skończył w szpitalu po tym, jak wskoczył w coś, co wyglądało jak namalowana na podłodze czarna plama. To "coś" okazało się głębokim na 2,5 metra dziełem sztuki autorstwa Anisha Kapoora.

"Wstąp w niebyt" - dzieło sztuki o takim tytule mogli podziwiać goście muzeum Serralves w Porto w Portugalii. Jeden z nich przekonany był, że ma do czynienia z namalowaną na podłodze czarną plamą. Skoczył na nią i zapewne nielicho się zdziwił, bo zatrzymał się dopiero 2,5 metra niżej, otoczony czarnymi ścianami artystycznej studni. Do wypadku doszło na początku sierpnia.

60-latek miał prawo pomylić się. Autor dzieła - Anish Kapoor - do jego stworzenia wykorzystał czerń absolutną, nazywaną Vantablack. Pokrył nią ściany studni i dno, dzięki czemu uzyskał efekt braku głębi. Studnia naprawdę wyglądała jak plama namalowana na podłodze.

60-latek trafił do szpitala. Muzeum w komunikacie oznajmiło, że instalacja zostaje tymczasowo zamknięta, a nieszczęśnik, który doświadczył sztuki na własnej skórze ma się już dobrze i niebawem wróci do domu.

Vantablack - czerń doskonała

Czerń Vantablack, nazywana też superczernią, to substancja zbudowana z nanorurek węglowych. Stworzyli ją naukowcy z National Physical Laboratory w Wielkiej Brytanii. Pochłania 99,965 proc. światła i naprawdę daje wrażenie zupełnej pustki. Vantablack jest czarniejsza od czegokolwiek, co dotąd powstało.

Vantablack na foliiVantablack na folii Fot. Surrey NanoSystems

Vantablack jest wykorzystywana głównie w wojskowości i w badaniach kosmosu, jako wyścielenie superczułych teleskopów. Anish Kapoor, autor dzieła sztuki, które połknęło człowieka w całości, w 2016 roku zastrzegł sobie Vantablack na wyłączność - tylko jemu wolno korzystać z tego pigmentu w sztuce. Artyści protestowali, ale do tej pory nie przyniosło to żadnego skutku. Akcja Kapoora odniosła też nieoczekiwany efekt - jeden z artystów - Stuart Semple - zakazał mu prawnie korzystania z najbardziej różowego koloru świata, który stworzył tylko w tym jednym celu: żeby dopiec Anishowi Kapoorowi. Nawet gdybyście chcieli kupić słoiczek najbardziej różowego różu, musielibyście podpisać oświadczenie, że:

- nie jesteście Anishem Kapoorem
- nie macie żadnych związków z Anishem Kapoorem
- nie kupujecie barwnika na zamówienie Anisha Kapoora lub jego współpracownika

Niewiele to dało, bo Kapoor i tak dostał pudełeczko pigmentu w swoje ręce. I zrobił takie dość wymowne zdjęcie - ot, przekomarzanki w świecie sztuki:

Anish Kapoor - kim jest?

Anish Kapoor to Brytyjczyk hinduskiego pochodzenia. Specjalizuje się w sztuce wielkoformatowej, bardzo często w swoich dziełach korzysta ze złudzeń optycznych lub charakterystycznych barwników (czerni, czerwieni). Czarna "plama", w którą wpadł zwiedzający muzeum Serralves, to jedna z wielu instalacji z serii "Pola Pustki" (Void Field).

Czy mrowisko może być sztuką? Według tego artysty jak najbardziej

Więcej o:
Komentarze (27)
Chciał wejść na namalowaną na podłodze czarną plamę. Wpadł do 2,5-metrowego dzieła sztuki autorstwa Anisha Kapoora
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśli dzieło nazywa się "Wstąp w niebyt", to nie powinno mieć 2,5 m, tylko co najmniej 25 metrów głębokości. Dzieło o głębokości 2,5 m powinno się nazywać "Wstąp na Szpitalny Oddział Ratunkowy".

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 6

  to sztuka
  która wstrząsa do głębi

 • pawel044

  Oceniono 6 razy 4

  No tak - on sobie zastrzegł tę czerń, wy (redakcjo) daliście tego zdjęcie, a ja teraz mam czarną dziurę na ekranie bo czegoś tak czarnego nie potrafił wyświetlić i cały czas dochodzi do siebie :)

 • mdzj

  Oceniono 3 razy 3

  Aaaha! Zatem złomiarze, kradnący pokrywy ze studzienek kanalizacyjnych, mogą tlumaczyc, że również działają z pobudek artystycznych. Taki StreetArt w lokalnym wydaniu. Wprawdzie nie są znanymi w świecie "naj", ale za to praktykami w kazdym calu. W liczbie odsłoniętych (nomem omen) intalacjii biją na głowę tego pana od najczarniejszego i najróżowszego.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 7 razy 3

  Vantablack jest czarniejsza od czegokolwiek, co dotąd powstało.
  a ku ku
  pazdziernik 2015
  10s w google aby zdemaskowac wasza niewiedze lub klamstwo
  guinnessworldrecords.com/world-records/darkest-manmade-substance/

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 3

  nie zrozumiał cieniutkiej aluzji więc niech tam leży .

 • wmr2000

  Oceniono 2 razy 2

  Mam wrażenie. że wszyscy w Polsce jesteśmy w takiej dziurze

 • maras63

  Oceniono 2 razy 2

  Sztuka współczesna jest tak "odklejona" (Puszka Manzoniego), że od czasu do czasu warto by dopuścić talibów do muzeów sztuki współczesnej (wybiorczo oczywiście:-)) ).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX