Biskupin został odkryty 85 lat temu. Do osady można teraz zajrzeć nie ruszając się z domu

Dokładnie 85 lat temu w Biskupinie odkryto pozostałości prehistorycznej osady. Z okazji rocznicy w sieci pojawiło się specjalne wydanie Google Street View, które umożliwia zwiedzanie online.

31 sierpnia 1933 roku, w miejscowości Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim, natrafiono na pozostałości dawnej osady.

Na skutek prac melioracyjno-irygacyjnych poziom wody w jeziorze Biskupin znacznie się obniżył, a ponad taflą wody zobaczyć można było wierzchołki starych zabudowań. Miejscowi chłopi już wcześniej odnajdywali w okolicy zabytkowe przedmioty, jednak nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo są cenne.

Dopiero gdy okoliczne dzieci poinformowały o dziwnych, wystających z jeziora obiektach swego nauczyciela, Walentego Szwajcera, ten zrozumiał wagę odkrycia i do wioski ściągnął zespół archeologów. 

Biskupin. W 1933 roku odkryto prehistoryczną osadę

Mężczyzna nagłośnił sprawę i do Biskupina zjechali badacze. Polskie wykopaliska trwały aż do początku II wojny światowej. Później badania przejęli Niemcy, którzy do Biskupina skierowali specjalny oddział, mający na celu udowodnić, że odkryta osada to pozostałości ludów germańskich. 

Ostatecznie badania prowadzono jeszcze długo po wojnie i trwały aż do 1974 roku. W końcu, po wielu latach prac, okazało się, że odkryta Osada Biskupin pochodzi z okresu epoki brązu, po wczesną epokę żelaza. Jej wiek szacuje się na czas między XIV w. p.n.e, a V w. p.n.e. 

Osada w Biskupinie. Pomnik Historii Polski w Google Street Viev

Po wieloletnich badaniach, dopiero w 1994 roku uznano Osadę Biskupin za pomnik historii Polski. Znalezisko porównywane jest do Pompejów z Włoch czy osad palowych z neolitu w Szwajcarii i jest najstarszym i najcenniejszym tego typu miejscem w Polsce, oraz jednym z najważniejszych w Europie. 

Na miejscu osady powstało jedno z najpopularniejszych i najczęściej zwiedzanych polskich muzeów. Rok rocznie odwiedza je około 150 000 turystów. Teraz, dzięki Google Street View, zwiedzić je można także online. 

Osada Biskupin na Google Doodle

31 sierpnia użytkownicy Google mają okazję zobaczyć, dzięki Google Doodle, bramy Osady Biskupin. Uczczenie rocznicy odkrycia tego miejsca przez Google nie powinno dziwić.

Google świętuje w ten sposób urodziny znanych i cenionych osobistości, wielkie odkrycia czy święta, a Osada Biskupin jest przecież jednym z najstarszych i nielicznych tego typu obiektów w Europie.

Google Doodle z okazji 85. rocznicy odkrycia osady w BiskupinieGoogle Doodle z okazji 85. rocznicy odkrycia osady w Biskupinie Google

Więcej o: