Szukasz partnerki? Zapuść brodę. Naukowcy dowiedli, że panowie z zarostem są atrakcyjniejsi

Naukowcy z Journal of Evolutionary Biology sprawdzili, jaki wpływ na ocenę atrakcyjności mężczyzny ma jego zarost. Wynik może zaskoczyć. Broda działa na kobiety jak obietnica udanego związku.

Wygląd nie jest najważniejszy, ale... To, że to własnie wygląd przyciąga nas bądź zniechęca przy pierwszym kontakcie z drugim człowiekiem, jest oczywistością.

Gdy wpadamy na kogoś na ulicy, zwracamy na niego uwagę na koncercie czy poznajemy przez znajomych, nie od razu znamy jego poglądy, zachowania czy preferencje. Ale zawsze może wzbudzić naszą sympatię, zainteresować, sprawić, że będziemy chcieli poznać go bliżej.

Jak, skoro nie udało nam się nawet wymienić jeszcze słowa? Wyglądem. A to, co dla kogo jest piękne i pociągające, jest już sprawą indywidualną. 

A jednak. istnieją cechy, które przez większość populacji, a w tym przypadku akurat damskiej, uważane jest za wyznacznik atrakcyjności. Tym czymś jest zarost. I są na to naukowe dowody. 

embed

Mężczyźni z czy bez zarostu? Wyniki badań są jednoznaczne

Specjaliści z Journal of Evolutionary Biology przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że panowie z brodą są dla kobiet dużo bardziej atrakcyjni jako potencjalni partnerzy na życie. Bynajmniej, nie znaczy to wcale, że Ci bez zarostu nie są przystojni czy męscy. Są, ale w nieco inny sposób.

Przebadanych zostało 8 520 kobiet, każda z nich miała oceniać zdjęcia mężczyzn pod względem atrakcyjności. Na zdjęciach zobaczyć mogły tych samych mężczyzn bez zarostu i z zarostem, kilkudniowym, znacznym a nawet bardzo bujnym. 

embed

Przebadane kobiety miały pozornie proste badanie. Wskazać, która wersja jest dla nich najbardziej męska, z kim wolałyby się związać na dłużej, co budzi w nich pożądanie, co zwiastuje miłość, a jaka cecha decyduje na przykład o przelotnym romansie. 

embed

Mężczyźni z brodami gwarancją udanego związku

I tak 8520 z 8520 kobiet uznało, że panowie z broda są bardziej atrakcyjni. Okazało się też, że Ci z zarostem uznawani są za bardziej dojrzałych i odpowiedzialnych, a więc także zapowiadających się na dobrego partnera na życie. 

Co z panami, których twarze były gładkie, nieskalane zbędnym owłosieniem? Mężczyźni tacy też uznawani są za atrakcyjnych, jednak zdaniem kobiet, nadmierna męskość i zbyt duży poziom testosteronu (którego upatrywały między innymi w ostro zarysowanych szczękach) nie wróżył im dobrze na przyszłość. Pan bez brody jest przystojny, może w sobie rozkochać, ale nie gwarantuje stabilnego życia i długotrwałej relacji. To raczej kandydat na... romans, nie na męża.

embed

Drodzy Czytelnicy!
Co myślicie o brodach i czy faktycznie mają wpływ na postrzeganie mężczyzn?  Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: