Nowy kodeks pracy 2019. Pieniądze za nadgodziny nie trafią do ciebie, tylko na specjalne konto? Ministerstwo dementuje

Rząd opracowuje właśnie nowy kodeks pracy na rok 2019. Media obiegła informacja, że wedle nowych przepisów, pieniądze za przepracowane nadgodziny nie od razu trafią do pracownika. Elżbieta Rafalska zdementowała informacje.

Od wielu miesięcy rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiada prace nad nowym kodeksem pracy. Teraz wiadomo już, że, przynajmniej na razie, mimo spekulacji nie są planowane zmiany w urlopach. Zmieni się natomiast system wypłacania pracownikom należności za przepracowane nadgodziny. 

Nowy kodeks pracy. Pieniądze za nadgodziny nie trafią do pracownika?

Nowy kodeks pracy ma być ogłoszony w 2019 roku. Już teraz wiadomo jednak, że wedle nowego prawa, pracownicy wyrabiający nadgodziny, nie od razu otrzymają za nie wynagrodzenie. 

Wynagrodzenie za nadgodziny ma być zamrażane na specjalnym koncie, a pieniądze rozdysponowywane przez pracodawcę. Ten będzie mógł zdecydować, w jaki sposób je wykorzystać. Do wyboru będzie miał trzy opcje:

 • wysłać pracownika na bezpłatny urlop,
 • obniżyć wymiar czasu pracy i różnice w nim wypłacać ze zgromadzonych pieniędzy za nadgodziny, albo
 • wyrazić zgodę na bezpłatny urlop, o który pracownik sam wystąpi.  

Konto, na którym gromadzone będą pieniądze za nadgodziny, może być zlikwidowane jedynie wskutek rozwiązania umowy. Wtedy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi należne pieniądze. Może także rozwiązać umowę i ze zgromadzonych środków wypłacać pieniądze za obowiązujący okres wypowiedzenia. 

Ministerstwo dementuje

Zmiany nie spodobały się Polakom. Nowe przepisy wywołały ogromne kontrowersje i sprzeciw. Jak donosi businessinsider.com.pl, Elżbieta Rafalska zaprzeczyła informacjom. Oznajmiła, że prace nad przepisami dotyczącymi urlopów wypoczynkowych nie trwają, a wszelkie zmiany w kodeksie pracy, które są nieuniknione będą wprowadzane powoli, etapami.

Więcej o:
Komentarze (77)
Nowy kodeks pracy 2019. Pieniądze za nadgodziny trafią na specjalne konto?
Zaloguj się
 • grosz-ek

  Oceniono 23 razy 23

  Te zmiany to jakieś bzdury. Mam pracować za darmo? Teraz przynajmniej jest wybór: pracuję dłużej, żeby odebrać te godziny w innym dniu i pracować krócej, albo żeby dostać większą kasę. A teraz jakieś chocki-klocki i efektywnie praca za darmo. Sory, ale na systemowo zadkretowane niewolnictwo się nie pisałem.

 • uutek

  Oceniono 18 razy 18

  O ku..., ja pie...!!!
  Suweren na pewno się ucieszy.
  Ten światły i nowatorski pomysł łamie podstawowe zasady prawa pracy, ale spodoba się "przedsiębiorcom".....

 • spamboy

  Oceniono 14 razy 14

  Własnie drogi suwerenie, cichaczem ogłoszono, że w niedalekiej przyszłości zostajesz wydymany z kasy, którą ekstra utyrałeś w pocie czoła!
  Jak to w komunie - wszystkim po równo, a nadwyżka dla rządu. Pół wraca w postaci "pińćsetnego plusa" do kolegi, co się ojeb** ale robiąc dzieci, gdy Ty tyrałeś. Druga połowa na znajomych królika i krzyżowców - bo "równość" musi dotknąć wszystkich sprawiedliwie.

  Nawet jeśli całości od razu ci nie za***ą, to nie licz, że "lepka łapa" pozostawi Twoje oszczędności nietknięte. A pożalić będziesz się mógł... no właśnie, na pewno nie sędziemu.

  Miałeś chamie złoty róg...

 • gazetalogin12

  Oceniono 10 razy 10

  Jakiś matoł w jakiejś zasranej komisji ewidentnie chce się wykazać i niepotrzebnie komplikuje rzecz prostą jak budowa cepa - za nadgodziny albo kasa albo wolne, zależnie od decyzji pracownika. No chyba że to jakieś lobby proniewolnicze.

 • plyn_lugola

  Oceniono 9 razy 9

  Za wyrobienie nadgodzin pracownik otrzyma... bezpłatny urlop? Bezpłatny? Czyli taki, za który nie otrzyma wynagrodzenia? Czyli pracownik będzie stratny i na nadgodzinach i na dniach wolnych? Albo autor artykułu plecie bez sensu, albo ustawodawca.

 • hamer.b

  Oceniono 8 razy 8

  Albo ja czegoś nie rozumiem albo będziemy robić nadgodziny za darmo.Kuźwa chyba to nie o to chodzi,po to robimy nadgodziny aby więcej zarobić.Kolejny kopnięty pomysł PISu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX