Nurek zobaczył rekina z siecią w paszczy. Złapał go i uratował przed powolną śmiercią. Opublikował nagranie

Nurek Inaki Aizpun zauważył rekina, który trzymał w zębach coś dziwnego. Okazało się, że była to rybacka sieć. Zwierzę nie mogło się od niej uwolnić - sieć zaczepiła się na jego zębach i rekin ciągnął ją ze sobą. Odważny nurek nie wahał się ani chwili.

Niewiele osób zdobyłoby się na taką odwagę jak instruktor nurkowania z Australii, Inaki Aizpun. Kiedy w czasie zanurzenia zauważył rekina, ciągnącego w paszczy kłąb sieci rybackiej, nie wahał się ani chwili. Wyplątał sieć z zębów rekina i tym samym uratował mu życie - zwierzę nie mogło jeść, czekała je już tylko powolna śmierć z głodu.

Inaki uratował rekina zagrożonego wyginięciem - tawrosza piaskowego (nazywanego również rekinem piaskowym), który lubi ciepłe wody przy australijskich brzegach. Jak przystało na rekina, tawrosz piaskowy może być groźny, zwłaszcza, kiedy wkłada mu się ręce do pyska. Początkowo rekin nie chciał za bardzo współpracować z nurkiem, w końcu jednak udało się wyplątać sieć z jego zębów.

Wszystko działo się przy wschodnim brzegu Australii, w Zatoce Byrona. W tym rejonie rekiny spędzają zimy i tutaj też rodzą młode. Ten osobnik mógł skończyć tragicznie, gdyby nie odważny nurek.

Nagranie naturalnie zrobili nurkujący razem z nim klienci, którzy tego dnia w połowie sierpnia mieli się nauczyć odpowiedzialnego zachowywania pod wodą. Lepszej lekcji chyba nie mogli mieć.

Rekiny piaskowe żerują przy płytkich, piaszczystych dnach. Chętnie zjedzą niewielkie ryby i głowonogi, nie pogardzą też małżami.

Sieci rybackie w oceanach

Sieci rybackie w oceanach stanowią zagrożenie na całym świecie. W czasie połowów nie wszystkie da się upilnować, dlatego część z nich zaczyna unosić się bezładnie w wodzie. Dla zwierząt, które mogą się w nie zaplątać, są śmiertelnym zagrożeniem. W każdym roku setki tysięcy zwierząt ginie po połknięciu lub zaplątaniu się w sieci rybackie - i nie są to zwierzęta, na które były te sieci zastawione.

Więcej o: