Sprzątnęli najbrudniejszą plażę świata. Po 20 latach wróciły na nią zagrożone wyginięciem żółwiki

Versova Beach w Indiach jeszcze do niedawna uznawana była za najbrudniejszą plażę na świecie. Teraz w końcu ją posprzątano i ze zdumieniem odkryto, że na nowo zamieszkał tam zagrożony wyginięciem gatunek żółwi.

W Indiach znajduje się plaża, którą przez ostatnie lata nazywano ''plażą plastiku'' lub po prostu - najbrudniejszą plażą świata. To Versova Beach, której uprzątnięcia w końcu podjęli się wolontariusze związani z ekologiem i prawnikiem, Afrozem Shaha.

Sprzątanie terenu zajęło ochotnikom aż 85 tygodni. W sumie z plaży wywieziono pięć milionów kilogramów śmieci!

Z zaśmieconego plastikiem nabrzeża, plaża Versova w Mumbaju przekształciła się w piękny, zachęcający do odpoczynku teren. Ale to nie jedyny sukces, jaki odnieśli Afroz Shaha i jego wolontariusze. Na plażę powróciły zagrożone wyginięciem żółwie oliwkowe.

Miałem łzy w oczach, gdy zobaczyłem je na plaży po raz pierwszy

- powiedział w rozmowie z ''The Guardian'' Afroz Shaha. I trudno się dziwić jego wzruszeniu. W Mumbaju żółwi nie widziano od dwudziestu lat, a na całym świecie już od lat 70. XX wieku uznawane są za szczególnie zagrożone wyginięciem.

Podobno już po uprzątnięciu plaży, sam Shaha pilnował pierwszych gniazd lęgowych żółwi oliwkowych i dbał o ich bezpieczeństwo.

Choć żółwi na Versova Beach jest coraz więcej, dalej pozostają gatunkiem zagrożonym. W Indiach uchodzą za przysmak, więc zbierane są jako potencjalny posiłek. Ponadto ich życiu na Ziemi ciągle zagraża zmieniający się klimat i wpływ człowieka. Ziemia ciągle zalewana jest tonami plastiku i śmieci, które lądują także w morzach i oceanach.

Te okazują się wyrokiem śmierci dla wielu morskich stworzeń. Na początku miesiąca informowaliśmy o 300 martwych żółwiach zaplątanych w porzucone, rybackie sieci u wybrzeży Meksyku. Ostatnio pisaliśmy także o nurku, który zobaczył rekina z siecią w paszczy i uratował mu życie. A takich przypadków niestety jest dużo więcej.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (19)
Sprzątnęli najbrudniejszą plażę świata. Po 20 latach wróciły na nią zagrożone wyginięciem żółwiki
Zaloguj się
 • pnitecki

  Oceniono 12 razy 8

  Byłem tam i rzeczywiście ta plaża wygląda strasznie ale nie pokazują jak wygląda okolica, wszędzie brud, ludzie i dzieciaki śpią na ulicach na kartonach. Tym ludziom nie zależy na życiu żółwi czy czystości, oni się martwią co zjedzą danego dnia oni i ich dzieci i próbują przetrwać kolejny dzień...jak sie tam nie było to trudno o tym pomyśleć. To jest właśnie mega przeludnienie i bieda. Posprzątanie raz plaży nic nie da.

 • fox.foksinski

  Oceniono 12 razy 8

  Większośc tych smieci jesli nie wszystkie wyrzucili miejscowi. W Indiach wiekszosc smieci wyrzuca sie na ulice.. bo ludzi nie stac na uslugi komunalne, jesli nawet są

 • the_incognito

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe ile czasu zajmie kolejne zaśmiecenie tej plaży?

 • tumaxer

  Oceniono 10 razy 6

  Może te żółwie były tam cały czas, tylko wcześniej nie było ich widać z pomiędzy śmieci?

 • alpepe

  Oceniono 9 razy 5

  A potem ludzie, którzy zaśmiecili plażę, te żółwie zabiją i zjedzą. I plaża znów się zasyfi.

 • marykownow

  Oceniono 10 razy 4

  Ludzie wszystko zniszczą. Największy szkodnik i błąd ewolucji.

 • Mat Gunter

  Oceniono 6 razy 2

  Hindusi są brudni. Brud jest wszędzie Indiach. Poza tym, nie dbają o higienę osobistą a co dopiero o porządek wokół siebie. Choć z drugiej strony Polscy Janusze też wyrzucają śmieci do lasu

 • malepifko

  Oceniono 5 razy 1

  Bez strażników z bronią, żółwie niedługo zeżrą, a plażę ponownie zaśmiecą. Taki kraj.

 • misio-kicio

  Oceniono 3 razy 1

  "wywieziono pięć milionów kilogramów śmieci"
  Fajnie. A dokąd wywieziono? Na sąsiednią plażę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX