Górnik wykopał największą bryłę złota w historii! Waży ponad 90 kg i jest warta miliony

Górnik z Australii natrafił na największy, jak dotąd, samorodek złota. Znaleziona przez niego bryła waży ponad 90 kilogramów, a jej wartość szacuje się na ponad trzy miliony dolarów australijskich.

Marzyliście kiedyś o znalezieniu choćby grama złota? Jeśli tak, pozazdrościcie człowiekowi, który na początku miesiąca natrafił na samorodek tego szlachetnego kruszcu ważący ponad 90 kilogramów!

Ogromną bryłę złota znalazł w Australii, w kopalni Beta Hunt niedaleko miasteczka Kambalda, górnik Henry Dole. Samorodek był tak duży i ciężki, że aby wydobyć go z ziemi, trzeba było aż trzech silnych mężczyzn. A wspomnieć trzeba, że na tym wielkie odkrycie Henry'ego się nie skończyło.

Mężczyzna natrafił na kilka brył złota o łącznej wartości prawie 50 milionów złotych! Największa z nich, ta ważąca 90 kilogramów, warta jest około ośmiu milionów.

Swoim znaleziskiem Henry pobił dotychczasowy rekord świata. Do tej pory za największy wykopany z ziemi samorodek cennego kruszcu uznawana była blisko 80-kilogramowa bryła znaleziona w 1896 roku w Australii.

Henry Doyle pracuje w kopalni od szesnastu lat, ale przyznaje, że coś takiego widział pierwszy raz w życiu. W czasie wiercenia zobaczył złote opiłki. Wtedy właśnie zrozumiał, że w ziemi musi być coś cennego. Dopiero później dowiedział się, jak bardzo - podaje Daily Mail.

Złoto było dosłownie wszędzie

- mówił później o swoim odkryciu.

 

Chcesz pomóc przetrwać pszczołom? Weź udział w akcji Adoptuj Pszczołę. Możesz też wrzucić swoje zdjęcie na Instagramie, Facebooku czy Twitterze z hashtagiem #adoptujpszczole. Na pewno to zauważymy w naszej relacji na żywo na Gazeta.pl!

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (29)
Górnik wykopał największą bryłę złota w historii! Waży ponad 90 kg i jest warta miliony
Zaloguj się
 • bartek.london

  Oceniono 7 razy 5

  "Marzyliście kiedyś o znalezieniu choćby grama złota?"

  1 gram zlota to okolo 140zl. Tak, cale zycie marze o tym zeby znalezc 140zł. - Kretyni.

 • supermarjan

  Oceniono 8 razy 4

  nooooo!
  to teraz moze wszystkim 3,14erdolnąć i wyjechac w bieszczady.

 • zebrex666

  Oceniono 2 razy 2

  ej czekam na info ile za to dostanie bo może się szybko okazać, że jako nagrode dostanie krate piwka i uścisk ręki od prezesa kopalni hehe

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  a mnie ciekawi tylko jedno ------kto ją tam zakopał.

 • kchc

  Oceniono 13 razy 1

  "Górnik wykopał największą bryłę złota w historii! Waży ponad 90 kg..."
  Z konstrukcji zdania wynika, że to górnik waży ponad 90 kg. Autor nie podpisuje się nazwiskiem i chyba jeszcze długo nie powinien.

 • pintonek

  Oceniono 4 razy 0

  Jeżeli ktoś choc troche interesuje sie tematem to wie ze to totalna bzdura. Nie chce mi sie tłumaczyć dlaczego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX