Janka ma 9 lat, ale już zna się na interesach. Żeby zdobyć deskorolkę, odkurzała auta sąsiadów

Dziewięcioletnia Janka z Warszawy postanowiła sama zarobić na wymarzoną deskorolkę. Aby ją zdobyć, odkurzała auta, ale nie trwało to długo. W akcji pomógł obcy mężczyzna, a ludzie gratulują rodzicom metod wychowawczych.

Janka mieszka w Warszawie i ma dziewięć lat, a ostatnio wymarzyła sobie, że chciałaby mieć elektryczną deskorolkę. Okazało się jednak, że mimo jej usilnych starań, rodzice dziewczynki ani myślą prezentować dziewczynce nowego gadżetu. Poinformowali wręcz córkę, że jeśli jej na hoverboardzie zależy, musi sobie na niego zarobić...

Skąd dziecko ma wziąć pieniądze na deskorolkę? Tata Janki, pan Łukasz, zaproponował, że zapłaci dziewczynce za odkurzenie samochodu. Dziewięciolatka z zapałem przystąpiła do pracy, zdobyła kilkanaście pierwszych złotych i obmyśliła plan. Postanowiła odkurzać auta znajomych i sąsiadów.

Razem z rodzicami napisali więc ogłoszenie:

Bardzo bym chciała samodzielnie zarobić na swoją elektryczną deskorolkę. Proponuję, że odkurzę Państwa samochód za 13 złotych, chyba że większy to troszkę drożej. Wystarczy się umówić z którymś z moich rodziców i podstawić samochód pod naszą klatkę. Zapraszam serdecznie.

Ogłoszenie Janka i jej rodzice rozkleili na klatkach mieszkaniowych i tablicach informacyjnych w okolicy. Ktoś zobaczył jedno z nich, zrobił zdjęcie i podzielił się nim na Facebooku. Ludzie zaczęli podawać je sobie jako przykład dobrego wychowania, a chętni na sprzątanie za 13 złotych i pomoc dziewczynce zaczęli się zgłaszać do jej rodziców.

Mężczyzna w mercedesie zakończył akcję Janki

Janka nie zdążyła jednak odkurzyć wielu aut, bo pod jej dom podjechał mężczyzna w mercedesie. Poprosił o poodkurzanie i poinformował, że wróci za godzinę. Kiedy pojawił się z powrotem, oznajmił, że za usługę nie zapłaci.

Zamiast tego wyjął z bagażnika nowiutką deskorolkę i wręczył jako prezent oszołomionej dziewczynce. Przy okazji pogratulował tacie Janki metod wychowawczych, a dziewczynce determinacji. Powiedział jej też, że zajdzie daleko tylko dzięki uporowi i ciężkiej pracy - podaje MamaDu.

Pan Łukasz, tata Janki, finałem pochwalił się na jednej z lokalnych grup w mediach społecznościowych. Tam poinformował zainteresowanych, że akcja dobiegła końca, Janka odkurzy już tylko auta osób, które wcześniej się do tego zgłosiły, a uzbierane w ten sposób pieniądze przeznaczy na cel charytatywny - schronisko dla zwierząt.

Żeby zarobić na deskorolkę, Janka odkurzała samochody sąsiadomŻeby zarobić na deskorolkę, Janka odkurzała samochody sąsiadom Fot. Zdjęcie czytelnika

Pod postem pana Łukasza pojawiły się liczne pozytywne komentarze. Internauci, tak jak tajemniczy pan z mercedesa, gratulowali rodzicom i metod wychowawczych, i odpowiedzialnej, mądrej córeczki.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (42)
Janka ma 9 lat, ale już zna się na interesach. Żeby zdobyć deskorolkę, odkurzała auta sąsiadów
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 14 razy 12

  I plan rodziców poszedł się .... Pan z mercedesa nie zrozumiał metod wychowawczych i kupił dziewczynce zabawkę.

 • window_licker

  Oceniono 13 razy 7

  Eeee tam... Dzesika i Brajanek niczego nie musiały rozwieszać i nic odkurzać... po pierwszym 500+ deska wpadła...

  Szlachta nie pracuje. Pracują lamusy i frajernia.

 • sthoss

  Oceniono 15 razy 7

  Ale żeby tak donosić na biedne dziecko do skarbówki?! Nie macie wstydu w tej gazecie...

 • true_lysander

  Oceniono 6 razy 4

  ... pozna skarbówkę za jakiś czas to skończy się przedsiębiorczość. Gdy będzie musiała zapłacić za swoją aktywność i chęć samodzielnego zarobku.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  W mieście mają lepiej. Ja w wieku 5 lat musiałem pasać krowy. Za wikt, mieszkanie, ubranie i opierunek. Ale to było za wujka Soso.

 • mg_40

  Oceniono 3 razy 3

  Janka wie, że od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej ma obowiązek prowadzenia "uproszczonej" księgowości, odprowadzania skladek na ubezpieczenie społeczne, rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, zarejestrowania działalności w urzędzie miasta i odprowadzania podatku od nieruchomości w wysokości sto razy większej niż normalnie? Znalazłoby się jeszcze wiele obowiązków dla Janki jak choćby rejestr wyposażenia, sprawozdanie o wytworzonych śmieciach, osobna umowa na dostarczanie energii elektrycznej, wymóg posiadania konta bankowego, zakaz transakcji gotówką powyżej 10 tys. zł
  Jak już Janka pojmie co ja czeka w mikrobiznesie to pieprznie tym wszystkim i pójdzie "pracować" do urzędu albo innej budżetowki gdzie ma sie spokój, dodatki i 13 pensję

 • jerzytop

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiem co w tym dziwnego a właściwie skąd to stwierdzenie . Janka ma 9 lat i juz się zna na interesach
  W moich latach młodzieńczych a właściwie dziecięcych nie tylko dzieci 9 letnie zarabiały na lody ,ciastka czy nawet wakcję . Zbierały złom ,butelki a nawet pracowały na polach SHR-ów / stacja hodowli roślin / plewiąc doświadczalne poletka / osobiście sprzedawałem plonu z ogródka rodziców na ulicy / marchew ,cebule czy rabarbar /
  Dzisiaj może takie postepowanie budzi podziw i uznanie bo dzieci siedzą całymi dmiami przed komputerem ,TV czy bawią się smartfonami itp
  meryki to ta dziewczynka i jej rodzice nie odkryli ale dobrze jest przeczytać ,że i dzisiaj dzieci gdy chcą to są gotowe na prace w miare ich możliwość pozdrawiam i gratuluje osiągnięcia celu . Tylko aby było sprawiedliwie dziewczynka powinna mimo to pracować tak długo aż uzbiera całą kwotę na deskorolkę pomimo ,że ją dostała szybko i wtedy uzbierana kwote przekazać schronisku . Inaczej to już zaczyna może fałszywie poznawać świat ,że wszystko przyjdzie łatwo i zawsze ktoś pomoże

 • globalne.ocieplenie

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda na to, że pan z mercedesa popsuł misterny plan rodziców pokazując Jance, że gadżety spadają z nieba i w sumie nie trzeba się jakoś wielce napracować, żeby kupić elektryczną deskorolkę - wystarczą dobre chęci i jakiś dobry pan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX