Analiza szkieletów największych ptaków na świecie ujawniła, że ludzie przybyli na wyspę Madagaskar ponad 6 tysięcy lat wcześniej niż sądzono. Czasopismo "Science Advances" opublikowało zdjęcie kości tzw. mamutaków z wyraźnymi wyżłobieniami. Są to równe wgłębienia, które wyglądają jak ślady po ciosach zadanych dużym, ostrym narzędziem.
Na szkielecie widać ciągłe linie bez pęknięć. Oznacza to, że najprawdopodobniej zostały wykonane na świeżej kości, podczas krojenia mięsa na kawałki. Zespół naukowców z ZSL Institute of Zoology twierdzi, że nacięcia udowadniają, iż ptaki-słonie były ofiarami ludzkich polowań, przez które wyginęły.
Kość ptaka-słonia ZSL Institute of Zoology
Wcześniejsze badania na kościach lemurów oraz archeologicznych wykopaliskach wskazywały, że ludzie przybyli na Madagaskar około 2400 - 4000 lat temu. Jednak nowe badania dostarczyły dowodów o obecności człowieka na wyspie już 10 500 lat temu.
Nasze badania dostarczają dowodów na działalność człowieka na Madagaskarze ponad 6 tysięcy lat wcześniej, niż podejrzewano. Wydaje nam się, że ludzie koegzystowali z mamutakami przez około 9 tysięcy lat. Chociaż polowali na zwierzęta, to ich działania nie miały wpływu na populację gatunku - opowiada kierownik badań, dr James Hansford z ZSL Institute of Zoology.
Jak widać do czasu. Jednak jak twierdzą naukowcy, ostatni ptak-słoń zginął z rąk człowieka dopiero 1000 lat temu.
Nowe odkrycie zmienia nasze wyobrażenie o pierwszych ludziach przybyłych na Madagaskar. Jak widać pojawili się oni pod koniec epoki lodowcowej i używali kamiennych narzędzi. Nie znamy ich pochodzenia, nie wiemy, kim byli oraz kiedy i dlaczego zniknęli - dodaje współautorka badań, profesor Patricia Wright z Stony Brook University.
Jak podaje BBC, ptaki-słonie czyli tzw. mamutaki były niegdyś powszechnym widokiem na Madagaskarze. Ważyły co najmniej pół tony i osiągały aż 3 metry wysokości. Największe ptaki, jakie chodziły po ziemi składały też ogromne jaja, większe niż te należące do dinozaurów. Mamutaki żyły na wyspie wśród innych niezwykłych gatunków zwierząt np. gigantycznych lemurów, które także wymarły.