Najkrótsza trasa lotnicza na świecie zajmuje tylko 1,5 minuty. Za podróż zapłacisz aż 80 złotych

Trasa lotnicza między Westrey a Papa Westrey jest najkrótsza na świecie, a przebycie jej zajmuje jedynie 80 sekund. Za półtorej minuty podróży między szkockimi wyspami trzeba zapłacić jednak aż 17 funtów, czyli około 82 złote.

Ile kilometrów potrzeba, by samolot wzbił się w powietrze, a podróż nim była opłacalna? Okazuje się, że niewiele. Najkrótsza zarejestrowana trasa lotnicza na świecie liczy bowiem niecałe 3 kilometry, a sam lot trwa zaledwie 80 sekund.

W najkrótszą możliwą podróż samolotem wybrać się można w Szkocji. To tam znajduje się malowniczy, zupełnie pozbawiony drzew (wina wiatru) archipelag Orkadów. Na jednej z jego wysp - Westray - znajdziemy malutkie, niepozorne lotnisko. Ot niewielki budynek i krótki pas startowy, w niczym nie przypominające ogromnych portów lotniczych. To stąd odlatują samoloty - niewielkie, kilkuosobowe maszyny, które przewożą ludzi do oddalonego o 2,7 km Papa Westray.

Lotnisko w WestrayLotnisko w Westray Fot. David Mills | Google Maps

Westray liczy sobie około 500 mieszkańców. Papa Westray jeszcze mniej (poniżej setki). Ci drudzy odczuwają czasem potrzebę skorzystania z usług większego miasta. Na ich wyspie nie ma szpitala ani większych sklepów. Nawet aby wypożyczyć książkę z biblioteki, trzeba udać się do Westray. Tylko jak, skoro wyspy dzielą 3 kilometry, a nikt nie wybudował tam mostów?

Przeprawić się na drugi brzeg można drogą morską, jednak dużo szybciej i wygodniej jest samolotem.

Loty między Westray a Papa Westray pełnią funkcję komunikacji publicznej. Władze Szkocji uznały swego czasu, że budowa mostów jest zbyt kosztowna i bardziej opłaca się wybudować lotniska i zapewnić mieszkańcom wysp samolot. I tak w podniebne, rekordowo krótkie podróże, mieszkańcy dwóch szkockich wysp udają się od 1967 roku. Każdy lot zaś skoordynowany jest z następnym - do oddalonego o 44 km dużego miasta - Kirkwall.

Lot między Westray a Papa Westray przewidziany jest na około 80 sekund, choć najkrótsza przeprawa trwała zaledwie 53 sekundy. W podróż możemy się udać praktycznie codziennie. Musimy jednak pamiętać, że w obie strony przeprawić się można jednego dnia tylko od poniedziałku do piątku. W sobotę samolot odbywa podróż tylko z Westray do Papa Westray, w niedzielę - z Papa Westray do Westray.

Za kurs zapłacimy 17 funtów (około 82 złote), a żeby kupić bilet, musimy wysłać maila lub po prostu zadzwonić na lotnisko. Cena ta oznacza, że za sekundę lotu płacimy przynajmniej złotówkę - można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najdroższych linii lotniczych (tyle samo zapłacicie za trwając o wiele dłużej lot z Warszawy do Krakowa).

Co ciekawe, samolot służy mieszkańcom, turystom oraz naukowcom i studentom (na wyspach znajduje się kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych) nie tylko jako zwykły środek transportu. Zdarza się, że maszyny pełnią funkcję karetki - ta zwykła nie ma przecież możliwości przeprawienia się między wyspami, kurs promem trwa minimum pół godziny. Samolotem jest więc o wiele szybciej, niż drogą morską.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (28)
Najkrótsza trasa lotnicza na świecie zajmuje tylko 1,5 minuty. Za podróż zapłacisz aż 80 złotych
Zaloguj się
 • anders76

  Oceniono 9 razy 5

  A ja myslalem, ze Gdynia - Gdansk jest najkrotsza, przepraszam. Za to nie musi sie wzbijac w powietrze, moze kolowac.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 4 razy 4

  Specjalnie dla Szkotów jest jeszcze opcja przepłynięcia na drugą wyspę wpław. Za darmo.

 • jankij

  Oceniono 3 razy 3

  Syn ostatnio leciał z Jersey na Guernsey - około 40 km - lot trochę ponad 10 min.
  Połączenie regularne (kilka razy dziennie) - myślę, że jedno z krótszych w Europie

 • drdr2

  Oceniono 3 razy 3

  80zł z Warszawy do Krakowa to parę miesięcy naprzód. Na kilka dni wcześniej LOT woła za bilet nawet 850zł

 • szlag_mnie_trafi

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby rządzili tam polscy samorządowcy (dowolnej opcji), to w ramach "wolności gospodarczej" pojawiłyby się prywatne busy. Oczywiście - busy nie mogą jeździć po wodzie, ale to co jeździ w Polsce nie ma prawa jeździć nawet po drodze - a jeździ.

 • Andrzej Retych

  Oceniono 1 raz 1

  "Najkrótsza trasa na świecie zajmuje tylko 1,5 minuty."
  Polska język bardzo tudna język, prawda?

 • wolny-analityk

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe czy kontrola bezpieczeństwa jest tak samo drobiazgowa: po 100ml płynów, wyciąganie laptopów itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX