Im częściej używasz smartfona, tym Twój pies jest smutniejszy. Eksperci: To może prowadzić nawet do psiej depresji

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez smartfona. Jednak na czas spędzony przy telefonie powinni zwrócić uwagę szczególnie właściciele psów. Czworonogi odczuwają brak zainteresowania bardziej, niż nam się wydaje.

Internetowa rzeczywistość ma często bardzo zły wpływ na nasze relacje z bliskimi. Wiele osób woli wirtualny świat i rozmowy na czatach niż prawdziwe znajomości. Zamiast spędzania czasu z rodziną, wybieramy przeglądanie Instagrama oraz Facebooka i oglądanie zdjęć ludzi, których często nie znamy, albo nawet nie lubimy.

Jednak według Iaina Bootha, lekarza weterynarii oraz założyciela VetUK, przez uzależnienia od smartfonów cierpią nie tylko nasze relacje z ludźmi, ale też ze zwierzętami. Weterynarz twierdzi, że poświęcając więcej czasu telefonom niż naszym czworonogom, sprawiamy przykrość psom.

Aby zrozumieć, co dzieje się w głowie psa, gdy nie zwracamy na niego uwagi, musimy spojrzeć na podstawowe zależności między czworonogami, a ludźmi. Zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne - mówi lekarz w rozmowie z metro.co.uk.

Booth wyjaśnia, że pies jest zwierzęciem stadnym, a jego właściciel to dla niego przywódca i lider. W przeciwieństwie do np. kotów, pies pozwala, a wręcz oczekuje, że jego "pan" będzie nim rządził, karmił go i mówił, co wolno, a czego nie wolno mu robić.

Kiedy właściciel wykazuje większe zainteresowanie swoim telefonem niż zwierzakiem, pies czuje się samotny i odizolowany. Może to doprowadzić do poważnych problemów behawioralnych, a nawet psiej depresji.

Gdy używasz za dużo telefonu, Twój pies jest smutny | Zdjęcie ilustracyjneGdy używasz za dużo telefonu, Twój pies jest smutny | Zdjęcie ilustracyjne safepaws | Pixabay

Pies wymaga stałej uwagi i interakcji z człowiekiem. Chce żeby właściciel go lubił i chce go ciągle zadowalać - wyjaśnia Iain Booth.
Jeśli nie będziesz zwracał uwagi na swojego psa, tylko na ekran telefonu i będzie się to ciągnęło tygodniami, miesiącami, a nawet latami, to możesz mieć poważne problemy ze swoim zwierzakiem - twierdzi weterynarz.

Oczywiście nie każdy czworonóg zareaguje na brak zainteresowania tak samo. Niektóre psy po prostu zaczekają, aż właściciel odłoży telefon. Jednak inne zaczną próbować zwracać na siebie uwagę.

Jeśli pies nie otrzyma uwagi od ciebie, znajdzie ją gdzie indziej. Będzie szukał zainteresowania u innych ludzi i psów. Może stać się prawdziwym utrapieniem, będzie niegrzeczny, zacznie niszczyć rzeczy w domu - tłumaczy Booth.

Częstą reakcją właściciela na niegrzeczne zachowanie czworonoga jest krzyk i agresja. Jednak jeśli nie zwracaliśmy uwagi na swojego pupila, gdy był grzeczny, nie zareaguje on na nasze uwagi, kiedy naprawdę będziemy tego chcieli. 

Zwiększenie dystansu między psem, a właścicielem może doprowadzić nawet do psiej depresji. Jest to realne i poważne zagrożenie, które może skończyć się koniecznością dożywotniego leczenia.

O wiele spokojniejsi w tej kwestii mogą być właściciele kotów. Są to zwierzęta o wiele bardziej samodzielne i niezależne. Zdenerwują się, że zbyt długo używasz smartfona dopiero, kiedy zapomnisz je nakarmić.

___________________________________________________________

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,165149,23870187,co-cie-czeka-na-gazeta-pl-dzien-po-dniu-sprawdz.html

Więcej o: