Mamuty powrócą? Naukowcy mówią, że to możliwe. Dzięki klonowaniu w ciągu 10 lat mają powrócić na Syberię

Naukowcy z Rosji, Japonii i Korei pracują nad pozyskaniem materiału genetycznego wymarłych 4000 lat temu mamutów włochatych. Twierdzą, że w ciągu najbliższych 10 lat, uda się odtworzyć gatunek.

Kojarzycie mamuty? Te ogromne, podobne do słoni zwierzęta, wymarły pod koniec ostatniej epoki lodowcowej i wiedzę o tym, jak wyglądały, czerpać możemy jedynie z różnorakich wizualizacji i starożytnych rysunków. Ale to wkrótce może się zmienić, bo istnieją plany, by jeden z gatunków - mamuty włochate - wskrzesić.

embed

Mamuty włochate, czyli dokładnie takie, jakie kojarzymy chociażby z ''Epoki lodowcowej'', a jednocześnie najbardziej znany gatunek mamutów, mogą powrócić na ziemię, już w przeciągu najbliższej dekady. Jak to możliwe? Oczywiście dzięki nauce

Na pomysł klonowania zwierząt, już w 2014 roku, wpadł przewodniczący okręgu Sakha - Aisen Nikolaev. Polityk wymarzył sobie stworzenie w Jakucji prawdziwego parku epoki lodowcowej. W nim miałyby zamieszkać między innymi mamuty. 

embed

O ile jeszcze kilka lat temu pomysł ten potraktowano raczej jako żart, polityk wcale nie żartował i dziś całkiem poważnie donosi o klonowaniu mamutów włochatych. Już teraz trwają testy, w których naukowcy z Rosji, Korei i Japonii, starają się odtworzyć gatunek wymarłych, arktycznych koni i lwów jaskiniowych. Wierzą przy tym, że zabieg ten możliwy jest także w przypadku mamutów.

Pozostaje tylko kwestia tego, skąd wziąć materiał genetyczny do sklonowania... Okazuje się, że z tym nie powinno być najmniejszego problemu. W wiecznej zmarzlinie na Syberii zachowały się liczne szczątki mamutów włochatych, z których podobno można odtworzyć potrzebne do klonowania komórki. 

Małe mamuty mają przyjść na świat dzięki surogatkom. Zastępczymi matkami mają stać się dla nich słonice - donosi ''The Siberian Times''.

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: