Robale go nie ruszają, łatwo go zauważyć i jest go coraz więcej. Borowik wysmukły (nazywany też borowikiem wrzosowym), bo o nim mowa, w ostatnich latach dosłownie szturmuje nasze lasy. Szczególnie upodobał sobie tereny z sosnami, z którymi wchodzi w mikoryzę (związek symbiotyczny, gdzie jedna i druga strona zyskuje).
Borowik wysmukły trafił do Europy z USA, gdzie jest popularnym gatunkiem - najprawdopodobniej przybył drogą morską do Kłajpedy. Początkowo widziano go w litewskich lasach, z nich dostał się do naszych. Od kilku lat rozprzestrzenia się po północy kraju i na wschodzie, ale zapewne niewiele potrzebuje, żeby przejąć we władanie lasy w całej Polsce.
W związku z ekspansją borowika wysmukłego na naszych terenach, pojawia się pytanie, czy wyprze on naszego polskiego borowika szlachetnego. Na razie ma się u nas bardzo dobrze.
Nie przyzwyczaili się do niego jeszcze "grzybożercy". Mam tu na myśli na przykład owady.
- mówi dr Julia Pawłowska w rozmowie z Wirtualną Polską.
I rzeczywiście - amerykańskie borowiki wysmukłe, o długiej nóżce, są właściwie zawsze bez "sublokatorów", w przeciwieństwie do naszych borowików, które trudno znaleźć nierobaczywe.
Borowik wysmukły jest zdecydowanie wyższy od "naszego" borowika. Ma cieńszą i dłuższą nóżkę, która charakteryzuje się o wiele lepiej widocznymi bruzdami - w sumie bardziej przypomina koźlarza babkę, niż naszego prawdziwka. Kapelusz jest koloru pomarańczowego, cynamonowego, z charakterystyczną obwódką. Spód ma kolor jaskrawożółty do jasnozielonego - im starszy jest grzyb, tym bardziej zielone będzie miał rurki.
Grzybiarze twierdzą, że jest smaczny, ale wciąż nie tak smaczny, jak polskie prawdziwki. Jest bardzo lubiany i coraz bardziej popularny. Znajdziecie go tam, gdzie rosną sosny i wrzosy, od których również wziął swoją inną nazwę: borowik wrzosowy.
Na postawienie tak radykalnej tezy jest jeszcze o wiele za wcześnie. Wciąż trwają badania nad borowikiem wysmukłym w Polsce, a ponieważ jest to sprawa stosunkowo świeża (przed 2000 rokiem tych grzybów u nas jeszcze nie było), to trudno stwierdzić coś ze stuprocentową pewnością. Na teraz można tylko powiedzieć, że borowik wysmukły ma u nas idealne warunki, ale kiedy owady i inne grzyby też go odkryją (podobnie jak nasi grzybiarze), to może mieć takie same problemy, jak borowik szlachetny - król polskich lasów, ale cokolwiek robaczywy.