Borowik wysmukły z USA wypiera w lasach nasze. Ale grzybiarze go uwielbiają

Borowik wysmukły w naszych lasach jeszcze 20 lat temu nie występował. A dzisiaj? Jest jednym z ulubionych grzybów polskich grzybiarzy.

Robale go nie ruszają, łatwo go zauważyć i jest go coraz więcej. Borowik wysmukły (nazywany też borowikiem wrzosowym), bo o nim mowa, w ostatnich latach dosłownie szturmuje nasze lasy. Szczególnie upodobał sobie tereny z sosnami, z którymi wchodzi w mikoryzę (związek symbiotyczny, gdzie jedna i druga strona zyskuje).

Borowik wysmukły trafił do Europy z USA, gdzie jest popularnym gatunkiem - najprawdopodobniej przybył drogą morską do Kłajpedy. Początkowo widziano go w litewskich lasach, z nich dostał się do naszych. Od kilku lat rozprzestrzenia się po północy kraju i na wschodzie, ale zapewne niewiele potrzebuje, żeby przejąć we władanie lasy w całej Polsce.

W związku z ekspansją borowika wysmukłego na naszych terenach, pojawia się pytanie, czy wyprze on naszego polskiego borowika szlachetnego. Na razie ma się u nas bardzo dobrze.

Nie przyzwyczaili się do niego jeszcze "grzybożercy". Mam tu na myśli na przykład owady.

- mówi dr Julia Pawłowska w rozmowie z Wirtualną Polską.

I rzeczywiście - amerykańskie borowiki wysmukłe, o długiej nóżce, są właściwie zawsze bez "sublokatorów", w przeciwieństwie do naszych borowików, które trudno znaleźć nierobaczywe.

Borowik wysmukły - jak wygląda?

Borowik wysmukły jest zdecydowanie wyższy od "naszego" borowika. Ma cieńszą i dłuższą nóżkę, która charakteryzuje się o wiele lepiej widocznymi bruzdami - w sumie bardziej przypomina koźlarza babkę, niż naszego prawdziwka. Kapelusz jest koloru pomarańczowego, cynamonowego, z charakterystyczną obwódką. Spód ma kolor jaskrawożółty do jasnozielonego - im starszy jest grzyb, tym bardziej zielone będzie miał rurki.

Grzybiarze twierdzą, że jest smaczny, ale wciąż nie tak smaczny, jak polskie prawdziwki. Jest bardzo lubiany i coraz bardziej popularny. Znajdziecie go tam, gdzie rosną sosny i wrzosy, od których również wziął swoją inną nazwę: borowik wrzosowy.

Czy borowik wysmukły wyprze nasze borowiki?

Na postawienie tak radykalnej tezy jest jeszcze o wiele za wcześnie. Wciąż trwają badania nad borowikiem wysmukłym w Polsce, a ponieważ jest to sprawa stosunkowo świeża (przed 2000 rokiem tych grzybów u nas jeszcze nie było), to trudno stwierdzić coś ze stuprocentową pewnością. Na teraz można tylko powiedzieć, że borowik wysmukły ma u nas idealne warunki, ale kiedy owady i inne grzyby też go odkryją (podobnie jak nasi grzybiarze), to może mieć takie same problemy, jak borowik szlachetny - król polskich lasów, ale cokolwiek robaczywy.

Marynowane grzyby

Więcej o:
Komentarze (31)
Borowik wysmukły z USA wypiera w lasach nasze. Ale grzybiarze go uwielbiają
Zaloguj się
 • t0maszek44

  Oceniono 5 razy 5

  Najpierw stonka, teraz borowik, a niebawem stałe bazy.

 • tomtg123

  Oceniono 4 razy 4

  W tytule jest że ten grzyb "wypiera polskie grzyby", a z treści wynika jasno, że nic na prawdziwość tego tytułu nie wskazuje.
  Prawdopodobnie nie wypiera, tylko bezboleśnie koegzystuje.

 • rafikman

  Oceniono 3 razy 3

  Podobny do zwykłego zajączka i pewnie tak samo zły. Dziękuje wole to co u nas rośnie od setek lat.

 • szmondak

  Oceniono 3 razy 3

  Dobry bo amerykański

 • marian szarf

  Oceniono 2 razy 2

  To prawda. Był widziany w Kłajpedzie , w jednej z knajp... Szczupły,opalony,na nodze miał mokasyn....

 • piotrm74

  Oceniono 4 razy 2

  A czy grzyby do nas trafiają z USA a nie z Ukrainy? Mój kolega spotkał grzybiarkę z Ukrainy i ma za 50 zł teraz takiego grzyba że hej...

 • antares777

  Oceniono 8 razy 2

  " Borowik wysmukły z USA wypiera w lasach nasze. Ale grzybiarze go uwielbiają "
  A ja uwielbiam egzaltowanych tfurcuf tytółuf

 • flying_ben

  Oceniono 1 raz 1

  "najprawdopodobniej przybył drogą morską do Kłajpedy. Początkowo widziano go w litewskich lasach, z nich dostał się do naszych."
  Jestem pewien, że tak mobilny gatunek może daleko zajść. ;)
  Oby nie wyprzedził nas w wyścigu na Marsa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX