Myślał, że naciąga 83-latkę, ale po drugiej stronie komputera siedział haker. I nie darował oszustowi

Oszustwa w internecie są coraz bardziej powszechne. Najłatwiej nabrać na nie najstarszych użytkowników, którzy nie znają się dobrze na komputerach. Jednak tym razem oszust trafił na sprytniejszego od siebie.

Na kanale Deeveeaar na Youtubie pojawił się film, na którym widzimy, w jaki sposób oszust próbował włamać się do komputera 83-latki. Twórca kanału wcielił się w staruszkę i nabrał jednego ze scammerów.

Scammerzy to oszuści internetowi, którzy wzbudzają zaufanie swoich ofiar, a potem wyłudzają od nich pieniądze lub dane. Najpopularniejszym przekrętem tego typu jest "Nigeryjski szwindel", czyli oszustwo polegające na wciągnięciu ofiary w fikcyjny biznes z osobą z któregoś z krajów afrykańskich.

Tym razem oszustwo dotyczyło starszej kobiety. Scammer dawał 83-latce dokładne instrukcje dotyczące tego, jak ma postępować, żeby otrzymać dostęp do jej komputera. W rzeczywistości polecenia wykonywał haker z grupy internetowej Deeveeaar, a głos staruszki należał do jego dziewczyny, która naśladowała starszą osobę.

Oszust myślał, że wszystko idzie zgodnie z jego planem i wkrótce otrzyma dostęp do komputera 83-latki. Wtedy okazało się, że sam został ofiarą manipulacji, a po drugiej stronie komputera nie siedzi babcia tylko inny haker. 

Grupa Deeveeaar zajmuje się demaskowaniem oszustów w internecie. Na kanale pojawiają się filmy z prowokacjami, na których widać, w jaki sposób działają scammerzy.

Otrzymywałem wiele smutnych historii od ofiar, co sprawiło, że naprawdę chciałem coś z tym zrobić. Zebrałem zespół i postanowiliśmy walczyć z oszustami - opowiada twórca kanału w rozmowie z portalem Bored Panda.
Wszystkie nasze prowokacje wysyłamy do władz lokalnych i międzynarodowych. Wiemy, że niewiele się z tym potem dzieje, ale jest to słuszne działanie - dodaje.

Twórcy Deeveeaar uważają, że oszustwa internetowe nie są traktowane poważnie, a brak cyber-policji, która będzie czuwała nad sprawiedliwością w internecie to duże niedopatrzenie. Grupa hakerów stwierdziła, że sama będzie pilnować porządku w sieci i zacznie przestrzegać swoich widzów przed niebezpieczeństwami.

 

_____________________________________________________________

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: