W Anglii wieje tak mocno, że "odwrócił się" wodospad. Udało się sfilmować to rzadkie zjawisko

Nad Wielką Brytanię dotarła potężna burza Helena. Wieje tak mocno, że woda z wodospadu Mallerstome Edge w północnej Anglii zamiast spadać, zaczęła się unosić.

Silne podmuchy wiatru odwróciły w środę bieg wodospadu Mallerstang Edge w północnej Anglii. Wszystkiemu winny jest huragan Helena, który po przybyciu do wybrzeża Wielkiej Brytanii odrobinę osłabł i zamienił się w gwałtowną burzę z bardzo silnym wiatrem. Helena uderzyła z prędkością prawie 100 km/h, a to wystarczyło, żeby wodospad Mallerstome Edge zaczął płynąć do góry.

Wodospad Mallerstome Edge nieodporny na huragany

To nie pierwszy raz, kiedy Mallerstome Edge odwraca swój bieg. Właściwie każdy huragan, który dociera do Wielkiej Brytanii i przemieszcza się w rejonie Cumbrii powoduje dokładnie ten sam efekt. Niemal identyczną scenę udało się nagrać m.in. w zeszłym roku, kiedy nad Anglią szalał huragan Ofelia:

Ale przyznać trzeba jedno - jest to bardzo widowiskowe zjawisko, które rzadko udaje się nagrać, bo mało kto w czasie tak niesprzyjającej pogody wybiera się w góry. Wodospad ma tu idealne warunki, żeby woda "uciekała" do góry - nie jest osłonięty przed wiatrem, jest jednym z wyższych punktów w okolicy. Wiatr nie natrafia na żadną przeszkodę, dlatego też "zawiewa" wodę do góry, zawracając jej bieg w miejscu, gdzie powinien być wodospad.

Huragan Helena i huragan Ali nad Wielką Brytanią

Huragan Helena dotarł do Wielkiej Brytanii we wtorek. Określany jest teraz jako "post-tropikalny" cyklon. Wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem i opadami deszczu. Helena powoli ustępuje, ale Brytyjczycy szykują się już na kolejny huragan. Tym razem do ich wybrzeża dotrze huragan Ali - również wydano ostrzeżenia, ponieważ siła wiatru może wynieść nawet 130 km/h.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ