Masakra polskich bocianów w Bułgarii. Giną po drodze do ciepłych krajów

Naukowcy założyli bocianom nadajniki, aby monitorować ich lot do ciepłych krajów. Okazało się, że duża część ptaków nie dociera do Afryki, tylko ginie jeszcze na terenie Bułgarii.

Naukowcy z poznańskiej grupy badawczej wyposażyli młode bociany w nadajniki GPS-GSM. Dzięki nim specjaliści chcieli monitorować pierwsze migracje ptaków do ciepłych krajów. Niestety okazało się, że bociany giną, zanim opuszczą teren Europy.

Grupa badaczy obserwowała lot 54 ptaków. Do tej pory zginęły już 23 osobniki. Chociaż dużo mówi się o zabijaniu ptaków na Bliskim Wschodzie, w Arabii Saudyjskiej zginął tylko jeden z nich. Najprawdopodobniej został zastrzelony. Cztery kolejne zmarły w wyniku starcia z drapieżnikami. Pozostałe nie opuściły nawet terenu Europy. 

Badacze udali się do miejsc, w których ginęły oznaczone bociany, żeby sprawdzić przyczyny ich śmierci i odkryli przerażające miejsce. W pobliżu Burgas w Bułgarii, u wybrzeża Morza Czarnego, znajduje się wysypisko śmieci, na którym zatrzymuje się wiele bocianów podczas jesiennej migracji. Otoczone jest słupami elektrycznymi pod średnim napięciem. Ptaki grzebią w ich pobliżu w poszukiwaniu pożywienia, na nich też znajdują chwilowe schronienie i odpoczynek przed dalszą podróżą. Wiele z nich ulega porażeniu prądem, a ich szczątki zjadają dzikie psy.

To był przerażający widok.
Sprawdziliśmy losowo dziesięć słupów wokół wysypiska i znaleźliśmy 130 martwych bocianów. Wokół wysypiska znajduje się około 100 słupów, więc można łatwo oszacować, że w Burgas mogło zginąć około 1300 bocianów

- czytamy na stronie poznańskiej Farmland Ecology Group.

Jeden ze znalezionych bocianów miał znajomy badaczom nadajnik. Ptak leżał na stercie siedmiu innych martwych ptaków. Naukowcy apelują, żeby skupić się nad niwelowaniem niebezpieczeństw, jakie czyhają na ptaki w Europie. 

Najpierw należy zabezpieczyć własne podwórko - twierdzą specjaliści.

Farmland Ecology Group to polska grupa badawcza, która zajmuje się badaniem i ochroną ptaków. Naukowcy pochodzą z Poznania i realizują liczne projekty badawcze, w tym trzy finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Współpracują z wieloma uczelniami na terenie Polski oraz w innych krajach europejskich.

Piękne Jezioro Rożnowskie zmieniło się w wysypisko śmieci

Więcej o:
Komentarze (68)
Masakra polskich bocianów w Bułgarii. Giną po drodze do ciepłych krajów
Zaloguj się
 • jxman

  Oceniono 27 razy 13

  “Masakra polskich bocianów w Bułgarii. “
  Polskie bociany? A czy one o tym wiedza, ze są Polakami?

 • eustachy_sromotny

  Oceniono 21 razy 11

  Błaszczak powinien rozkazać, aby nasze bociany były eskortowane przez polskie F-16.

 • namegoeshere

  Oceniono 11 razy 9

  Komentarze straszne. Jak mozna drwic sobie ze smierci tych ptakow?

 • miecztemidy

  Oceniono 20 razy 8

  Większość z forumowiczów pod tym artykułem "dworuje" sobie z nieszczęścia ptaków.
  Otóż młode ..ujki. Człowiek to bydle,który zasrał zbędną infrastrukturą już całą przestrzeń Ziemi i nie umie współistnieć z innymi organizmami na wspólnej planecie. Autor pochylił się nad nieszczęściem jednego gatunku zwierząt. Dotyczy to jednak niemalże wszystkich gatunków zwierząt ,którym człowiek gotuje przykry los.
  teraz młode ..ujki możecie dostawać orgazmu i pryskać spermą z podniety. Do dzieła.

 • pro.anty.k

  Oceniono 12 razy 8

  Z tą miłością tylko do bocianów - polskich bocianów to jakaś zagadka. Pożyteczność tego ptaka sprowadza się do tego że likwiduje sporo myszy,ale za to kasuje też sporo młodych zajęcy i małych piskląt ptaków z gniazdami ziemnymi. Akurat w likwidacji myszy ( i szczurów !!! ) najlepsze są lisy i kuny domowe ale tych nienawidzimy z zapałem zaiste kuriozalnym. Czemu - nie mam pojęcia - chyba cały czas działają XIX wieczne baśnie o lisie chytrusie ( a to po prostu bardzo inteligentny drapieżnik ) i oczywiście wilku ludojadzie ( to jeszcze bardziej zmyślny osobnik ) rodem z Czerwonego Kapturka. Czyli w XXI wieku my nadal mamy XIX - taka lokalna polska strefa czasowa - niestety niezmienna...:(((((((

 • maxwywar2

  Oceniono 4 razy 4

  A mogły siedzieć tu na zielonej wyspie - to nie!

 • archieil

  Oceniono 8 razy 4

  Może zajmijcie się ptakami co wiszą na słupach energetycznych przy polskiej granicy.

  Nie pomnę gdzie ale widok był dosyć makabryczny.

  Co kilka metrów ptak zahaczony o skrzydło wiszący i usmażony.

 • credit28

  Oceniono 1 raz 1

  Wobec eksterminacji polskich bocianów obawiam się, że nawet i 500+ nie poprawi dzietności Polek. Jedyna nadzieja w kapuście (oby nie było zarazy)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX