Nad tą zagadką naukowcy głowią się od ponad 150 lat. Brytyjski uczony twierdzi, że ją rozwiązał

Hipoteza Riemanna rozpala najtęższe umysły matematyków na całym świecie od ponad 150 lat. Jeśli brytyjski uczony sir Michael Atiyah rzeczywiście znalazł jej rozwiązanie, zainkasuje okrągły milion dolarów.

Sir Michael Atiyah twierdzi, że znalazł "proste rozwiązanie" hipotezy, nad którą od ponad 150 lat głowią się matematycy na uczelniach całego świata. Hipoteza Riemanna pozostaje nierozwiązana od 1859 roku, do tej pory nikt nie dostarczył niepodważalnego dowodu na jej prawdziwość lub fałszywość. Wielu próbowało, ale - być może - właśnie sir Michael Atiyah otrzyma milion dolarów za dostarczenie rozwiązania hipotezy.

Rozwiązanie, które zaproponował Atiyah, ma być "bardzo proste". Przynajmniej według samego naukowca, który może już pochwalić się najważniejszymi nagrodami dla matematyków: Nagrodą Abela i Medalem Fieldsa. Przedstawił je w czasie swojego 45-minutowego wykładu w poniedziałek na Heidelberg Laureate Forum w Niemczech. Cały wykład możecie obejrzeć tutaj:

 

Jak mówi w czasie swojego wykładu sam matematyk, ci, którzy naukę matematyki zakończyli w liceum, nic z tego nie zrozumieją. Ale matematycy zrozumieją każde słowo.

Nawet nie będziemy udawać, że rozumiemy, jak Atiyah doszedł do swojego rozwiązania. Faktem jest, że teraz nad jego dowodem pracować będą najtęższe umysły matematyczne na świecie, które będą musiały stwierdzić, czy rozwiązanie naukowca ma sens. A jeśli NAPRAWDĘ jesteście ciekawi, to TUTAJ znajdziecie skrót dowodu Atiyaha.

Czym jest hipoteza Riemanna?

Hipoteza Riemanna jest matematyczną koncepcją, stworzoną w 1859 roku przez Bernharda Riemanna. Skonstruował on wzór, za pomocą którego da się określić kolejne liczby pierwsze. Do tej pory wszystkie sprawdzone liczby pierwsze były zgodne z tym wzorem, ale naukowcy od ponad 100 lat szukają potwierdzenia, że tak będzie z każdą kolejną liczbą pierwszą bez konieczności sprawdzania. Do tej pory nikomu się to nie udało, zaś hipoteza Riemanna trafiła na listę najważniejszych nierozwiązanych problemów matematycznych współczesności.

Na liście znajdziecie 16 problemów, z którymi od lat mierzą się mate matematycy na całym świecie. Jeśli znacie rozwiązanie choć jednego z nich, dostaniecie nagrodę - milion dolarów.

Co nam da skonstruowanie dowodu na hipotezę Riemanna?

Liczby pierwsze, jak być może pamiętacie z matematyki, dzielą się tylko przez 1 i przez samą siebie. Porównuje się je do "atomów wśród liczb" i jest ich nieskończenie wiele.

Wykorzystuje się je np. w kryptografii do szyfrowania informacji, jak również w przesyle informacji na duże odległości. Wtedy liczby pierwsze są sumami kontrolnymi, dzięki którym można stwierdzić, czy przekaz dotarł bez zakłóceń i bez błędów.

Dzięki dowodowi na potwierdzenie hipotezy Riemanna zyskujemy narzędzie, które pozwoli nam przewidywać kolejne liczby pierwsze.

Więcej o:
Komentarze (30)
Hipoteza Riemanna rozwiązana? Michael Atiyah twierdzi, że rozwiązał zagadkę
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 7 razy 5

  W następnym wcieleniu chcę być genialnym matematykiem, do zgarnięcia jest 15 mln $ ;) Mimo, że całe życie pasjonuję się tą zacną dziedziną nauki to jednak jak dla mnie za wysokie progi :)

 • helwiusz

  Oceniono 4 razy 4

  Bardziej może nawet sensacyjna niż sam rezultat jest metoda dowodu. Atiyah uzył w nim podobno stałej struktury subtelnej (Sommerfelda), jednej z podstawowych stałych fizycznych, nie mającej a priori zadnego zwiazku z abstraktami matematycznymi.

  'New Scientist' wątpi wszakże, by dowód był poprawny:

  www.newscientist.com/article/2180504-riemann-hypothesis-likely-remains-unsolved-despite-claimed-proof/

 • tomkaz

  Oceniono 6 razy 4

  "Skonstruował on wzór, za pomocą którego da się określić kolejne liczby pierwsze. Do tej pory wszystkie sprawdzone liczby pierwsze były zgodne z tym wzorem, " - to nie jest prawda. Nie skonstruował wzoru do wyznaczania liczb pierwszych. Wystarczy zapytać cioci Wikipedii co to jest hipoteza Riemanna, ale widać niektórych nawet na to nie stać.

 • poochojek

  Oceniono 8 razy 2

  w Polsce na wszystkich pierwszych miejscach to jest pambuk a nie jakies liczby!

 • gdziekucharek6

  Oceniono 5 razy 1

  dowód jest nieprawdziwy

 • pedro.666

  Oceniono 19 razy 1

  Ja od 35 lat też głowię się nad pewną zagadką: po jaką cholerę żeniłem się wtedy z Jolką? Uważam, że jakiś powód musiał być, ale jaki??? Miliona nie mam, ale jeśli ktoś mi ją rozwiąże - stawiam flaszkę.

 • xynat

  Oceniono 6 razy 0

  Nieprawda. Liczby pierwsze tak jak i inne liczby stworzył pambuk i nie należy ich sprawdzać ani udowadniać tylko przyjąć jako dogmat bez zastanawiania się. Każdy ksiondz wam to powie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX