W Szczecinie postawili pomnik na cześć Polaków Robaków? Google zaliczyło wpadkę

Jeden z pomników w Szczecinie dostał w mapach Google nową nazwę. Ktoś przez pomyłkę lub dla żartów mianował go "Pomnikiem Czynu Polaków Robaków".

Jak często zdarza Wam się korzystać z map Google? Choć są bardzo dokładne i przydatne, wiedzieć trzeba, że tam też zdarzają się błędy. A jeden taki wychwycił ostatnio użytkownik popularnego portalu Wykop.pl. Błąd ten był na tyle poważny, że mógł niektórych urazić. Google nazwało bowiem jeden ze szczecińskich monumentów "Pomnikiem Czynu Polaków Robaków". 

Chciałbym zaalarmować społeczność Wykopu w związku ze znaleziskiem w Google Maps. Szczeciński "Pomnik Czynu Polaków" jest w mapach Google nazwany "Pomnikiem Czynu Polaków Robaków". Pomimo mojego zgłoszenia, Google od trzech dni nie robi nic, aby ta skandaliczna nazwa została zmieniona. Wysłali mi tylko zdawkowego maila (zapewne wygenerowanego automatycznie), że dziękują za zgłoszenie i tyle.

- napisał Woj-zaw i zamieścił w poście screen z Google Maps. 

Pomnik Czynu Polaków RobakówPomnik Czynu Polaków Robaków Fot. Woj-zaw | Mapy Google | Printscreen

Aby zweryfikować informację użytkownika Wykop.pl, sami postanowiliśmy ten pomnik zlokalizować. I zobaczyliśmy dokładnie to samo. Na mapie, zamiast poprawnej nazwy kolosa projektu Gustawa Zemły z 1979 roku, odnaleźliśmy pomnik postawiony na cześć "Polaków Robaków". 

Pomnik Czynu Polaków RobakówPomnik Czynu Polaków Robaków Fot. Mapy Google | Printscreen

Jak doszło do zmiany nazwy? Tego do końca nie wiadomo. Opcje są dwie - fatalna pomyłka, albo... zorganizowana akcja. W przypadku tej drugiej nie wystarczy jednak inicjatywa jednej osoby, by zmienić nazewnictwo jakiegoś obiektu w Mapach Google. Aby do tego doszło, musi wpłynąć wiele zgłoszeń, dopiero wtedy algorytmy Google zaczynają działać i na mapie pojawić się może nowa nazwa.

Co ciekawe, ostatnio w Szczecinie nazwę zmienił nie tylko "Pomnik Czynu Polaków" ale też stadion. Z imienia Floriana Krygiera przechrzczono go na Freddiego Kruegera z horroru "Koszmar z ulicy Wiązów".

embed

Jak przystało na użytkowników Wykop.pl, ich reakcja była natychmiastowa i Google Maps zalały zgłoszenia w sprawie zmiany nazwy pomnika. Pierwsze kroki w tej sprawie podjęli też przedstawiciele miasta.

Gdy zorientowaliśmy się, że coś takiego rzeczywiście ma miejsce, zgłosiliśmy się do administratora serwisu o ponowną weryfikację nazwy Pomnika Czynu Polaków. Tak samo było w przypadku stadionu.

- zapewniał w rozmowie z "Radiem Szczecin" radny Dariusz Sadowski.

Na szczęście Google zareagowało na zgłoszenie i dziś już pomnik nosi w mapach Google swoją prawdziwą nazwę. Niesmak jednak pozostał, całkiem jak po akcji sprzed kilku miesięcy, gdy Google Translator słowo ''zadupie'' tłumaczył na... ''Kraków''

Drodzy Czytelnicy!
Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Piszcie do nas na adres buzz_redakcja@gazeta.pl.
Czekamy na Wasze listy - Redakcja Buzz.gazeta.pl

Więcej o: