Koty tak naprawdę są miłe i nas lubią. Naukowcy znaleźli na to dowody

Nie lubicie kotów, bo twierdzicie, że są aroganckie i wredne? Wybaczcie, ale to bzdura. Naukowcy udowodnili, że to niezwykle przyjazne zwierzęta, patrzące na ludzi jak na swoich przyjaciół - a nie poddanych.

Każdy, kto w wojnie między kociarzami i psiarzami używa argumentu, że koty są nieprzyjazne i aroganckie, może go teraz wyrzucić do kosza. Okazuje się bowiem, że do twierdzeń takich nie ma podstaw. Wręcz przeciwnie, badaczom udało się obalić tę tezę i udowodnić, że koty to zwierzęta przyjazne. Serio.

embed

Badaniem kocich charakterów zajęli się naukowcy z Oregon State University, a swoje spostrzeżenia opublikowali w piśmie naukowym Behavioral Processes. Dowiedli, że koty nie tylko są miłe, ale wręcz kochają ludzi bardziej niż jedzenie (sic!). A przecież każdy wie, jak koty kochają jeść - to (obok spania) jedna z ich ulubionych czynności!

MemyMemy Fot. Wykop.pl

Aby lepiej poznać koty, naukowcy przebadali 50 zwierzaków, które na 2,5 godziny pozostawili bez kontaktu z ludźmi, bez jedzenia i zabawek. Dzięki temu zaobserwować mogli, czego będzie im brakowało najbardziej. 

Ku zdziwieniu badaczy, ponad połowa obserwowanych kotów po kilku godzinach ascezy pobiegła od razu do swoich właścicieli, mimo że obok leżało na przykład smakowite, aromatyczne jedzenie. Dla porównania, ulubiony pokarm wybrało 37 procent osobników. 

embed

I choć badanie naukowców z Oregonu było niewielkie (w końcu to tylko wybranych 50 kotów), wynik ponad pięćdziesiąt procent robi wrażenie. Może więc pora uwierzyć wszystkim kociarzom i mimo uprzedzeń patrzeć na ich pupili zdecydowanie przychylniejszym okiem? 

Praktyczny podajnik na karmę dla kota zrobisz w 5 minut. Potrzebujesz jedynie plastikowych butelek

Więcej o:
Komentarze (14)
Koty tak naprawdę są miłe i nas lubią. Naukowcy znaleźli na to dowody
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 28 razy 28

  Koty są bardzo różne, zupełnie jak ludzie. Są koty bardzo przyjacielskie - mam kotkę, która nie odstępuje mnie na krok, czeka pod drzwiami aż wrócę z pracy, aportuje zabawki, uwielbia spać z głową na mojej dłoni - ale są też koty wyniosłe, agresywne, nieśmiałe, milczące, rozgadane, autystyczne, koty - rozrabiaki... i koty reprezentujące wszystkie możliwe kombinacje pośrednie. Bardzo lubię koty.

 • night.owl

  Oceniono 11 razy 11

  Te gify okropnie przeszkadzają w czytaniu.

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 7

  Mam 6 kotów i kocham koty, bo są synonimem lenistwa i inteligencji . Każdy ma inny charakter, ale są super !!! Psy są bardziej prostolinijne. W ogóle kocham zwierzęta. Przy nich się uspokajam ; przy ludziach z reguły wprost przeciwnie.

 • slawmi

  Oceniono 3 razy 3

  Kot ma bardzo słabą pamięć. O tym, że coś zjadł pamięta tak z 5 minut

 • dust-in-the-wind

  Oceniono 1 raz 1

  koty są różne jak różni są ludzie. Do tej pory gościliśmy dachowce, niezależne. Przychodziły kiedy chciały, żywiły się "na mieście", wolę nie wiedzieć. Przychodziły, gdy chciały się pomiziać. Stawały przy oknie tarasowym i drapały łapką. Teraz gościmy wielkiego persa, leniwego i dumnego arystokratę. Jakiś mix bo waży dobrze ponad 7 kg, mordki płaskiej nie ma. Łazić po dworze nie lubi a woli wylegiwanie się na kanapach. Gdy wracamy - zawsze waruje przy drzwiach i wita się z głośnym mruczeniem. Lubi przytulić się, położyć mordkę na nodze i drzemie.

 • Tad Sal

  Oceniono 1 raz 1

  To ze kot wybiera jako pierwsze jedzenie niczego nie dowodzi. Mamy 9 kotow. kazdy jest inny ale wszystkie sa cudowne. mamy tez 3 pieski. Miedzy suczka a najmlodszym kotkiem wywiazaly sie relacje mama-syn, do tego stopnia ze kotek ssie suczke a ona mu na to pozwala.

 • wrednyluke

  Oceniono 5 razy 1

  Badanych było 50 kotów a 37% pobiegło do jedzenia? Jeden się rozpołowił czy co?

 • dlugi48

  0

  Pierduty amerykańskich naukowców. Abstrahując od tego, czy koty są przyjazne czy nie, wyciąganie wniosków dla 50 kotów i na tych przesłankach, świadczy o ignorancji. Ale cóż, amerykańscy naukowcy. A tak na prawdę, koty są różne tak, jak różni są ludzie i nie można generalizować. Mój kot (kotka) jest przemiły, inteligentny i przyjacielski, ale znam takiego, którego nijak nie można tak nazwać.

 • u_corsu

  Oceniono 10 razy 0

  Kot prezesa jest w tych 37%, bo to jest taki zelazny elektorat PiSu, ale tak jak w zyciu, mniejszosc decyduja o opinii, jaka sie ciagnie za wiekszoscia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX