Koty tak naprawdę są miłe i nas lubią. Naukowcy znaleźli na to dowody

Nie lubicie kotów, bo twierdzicie, że są aroganckie i wredne? Wybaczcie, ale to bzdura. Naukowcy udowodnili, że to niezwykle przyjazne zwierzęta, patrzące na ludzi jak na swoich przyjaciół - a nie poddanych.

Każdy, kto w wojnie między kociarzami i psiarzami używa argumentu, że koty są nieprzyjazne i aroganckie, może go teraz wyrzucić do kosza. Okazuje się bowiem, że do twierdzeń takich nie ma podstaw. Wręcz przeciwnie, badaczom udało się obalić tę tezę i udowodnić, że koty to zwierzęta przyjazne. Serio.

embed

Badaniem kocich charakterów zajęli się naukowcy z Oregon State University, a swoje spostrzeżenia opublikowali w piśmie naukowym Behavioral Processes. Dowiedli, że koty nie tylko są miłe, ale wręcz kochają ludzi bardziej niż jedzenie (sic!). A przecież każdy wie, jak koty kochają jeść - to (obok spania) jedna z ich ulubionych czynności!

MemyMemy Fot. Wykop.pl

Aby lepiej poznać koty, naukowcy przebadali 50 zwierzaków, które na 2,5 godziny pozostawili bez kontaktu z ludźmi, bez jedzenia i zabawek. Dzięki temu zaobserwować mogli, czego będzie im brakowało najbardziej. 

Ku zdziwieniu badaczy, ponad połowa obserwowanych kotów po kilku godzinach ascezy pobiegła od razu do swoich właścicieli, mimo że obok leżało na przykład smakowite, aromatyczne jedzenie. Dla porównania, ulubiony pokarm wybrało 37 procent osobników. 

embed

I choć badanie naukowców z Oregonu było niewielkie (w końcu to tylko wybranych 50 kotów), wynik ponad pięćdziesiąt procent robi wrażenie. Może więc pora uwierzyć wszystkim kociarzom i mimo uprzedzeń patrzeć na ich pupili zdecydowanie przychylniejszym okiem? 

Praktyczny podajnik na karmę dla kota zrobisz w 5 minut. Potrzebujesz jedynie plastikowych butelek

Więcej o: